Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

 

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler başlıklı bu yazının blogumun ilk yazısı olduğu bu yüzden benim için ayrı bir öneme sahip olduğunu belirterek yazıma giriş yapıyorum.

Her şey yine telefonuma gelen uçak biletlerinde kampanya mesajı ile başladı. Bu kez nereye gitsem diye düşünürken Viyana’yı araştırmaya başladık. Viyana ne zaman gezilir, hangi mevsim yağışlıdır, otel fiyatları nedir, gideceğimiz tarihlere denk gelen festival yada onun gibi büyük etkinlik olup olmadığını hızlıca incelendikten sonra seyahat tarihini belirledim. Şimdi ilk soru; çocukla mı gidilecek yoksa çocuksuz mu? Çocuklu tatilleri uzatma yönünde alışkanlığımız olduğundan ve eşimin ısrarları sonucu Viyana serüvenimizin çocuklu olmasına karar verdik. 

VİYANA’DA KAÇ GÜN KALINIR?

Sıra ikinci asıl önemli soruya geldi, Viyana’da kaç gün kalınır? Hemen Viyana’ya giden eş dost aranır, bloglar taranır, gezi siteleri Viyana tur programları incelenir çıkan sonuç; Viyana dört günde ancak gezilir daha az kalınınca beden dönüyor ama akıl Viyana da kalıyormuş. 

Bizim genel alışkanlığımız gittiğimiz günü ve dönüş gününü hesaplamaya dahil etmemek şeklinde olduğundan elde var altı gün. Viyana’ya kadar gidip Bratislava’yı görmemek olmayacağından bir gün daha ekledik. Üstelik Sun Express’in Viyana-İzmir direk uçuşu da olunca Salı sabah gidip Pazartesi gecesi dönüşlü uzunca bir program yapmış olduk. Planı yaptık vaktimiz de bol ama asıl konu; Viyana  nasıl gezilir bu gezi çocukla nasıl keyifli hale getirilir?

Uçak biletlerini aldıktan sonra nerede kalınır araştırmaları başladı. Birkaç gün içinde kalınacak yeri de ayarladım.

Son yıllarda hep yaptığım gibi yine şehrin tarihi merkezini harita üzerinde belirleyip başka hiçbir  bölge de otel ev bakmadan Aziz Stephan Katedrali’nin yakınlarında kalınacak yer aramaya başladım.

Ev konforunu otelde bulmak bizim için mümkün olmadığından yine dairelere bakmaya başladım. http://www.booking.com sitesinden beğendiğim ev için ev sahibi ile direk iletişime geçip biraz daha ekonomik fiyata denk getirince katedrale 300 metre mesafe de tarihi merkezin içinde, tarihi bir dairede kalmış olduk. Ev sahibi ile iletişim kurunca extra ödeyeceğimiz temizlik ücretini ödememiş olmak avantaj oldu.

VİYANA’YA GİTMEYE KARAR VERDİYSENİZ

Biletler alındı ev de kiralandı, nasıl olsa seyahat günü yaklaştıkça programı yaparım diye sonraya atınca olanlar olmuş da benim haberim yokmuş. Çok pişman oldum mu oldum? Eğer Viyana ya gideceksiniz ve bu yazıya bir şekilde denk geldiyseniz ilk yapacaklarınızdan birisi Wien Staatsooper’in internet sayfasına girip http://www.wiener-staatsoper.at sizin orada olacağınız tarihlerde hangi gösteriler var araştırmak olsun. Kendinize uygun bir gösteri seçip çok uygun fiyatlara bilet alabilirsiniz. Ben bakmaya başladığımda biletler 248 Euro olmuştu. Bileti alış tarihinize göre 16-32 Euro’ya tarihi mekanda unutulmayacak bir gösteri izleyebilirsiniz. Ben sadece o salonda gösteri izlemek izleyebilmek için tekrar Viyana’ya gitmeyi düşünmüyor değilim.

İkinci öncelikle yapılacak olan da Figlmüller Wolzeile https://www.figlmueller.at/en/figlmueller-wollzeile-en.htmlde yemek yiyebilmek için en az 3-5 gün önceden rezervasyon yaptırmak.Figlmüllerin iki şubesi var mesafe olarak çok yakınlar siz hangi şubeden rezervasyon yaptığınıza dikkat edin. 

Yolculuğumuz İzmir’den İstanbul aktarmalı Viyana şeklinde olunca haliyle biraz uzun sürdü. Ama Viyana havalimanı umduğumdan sakin olunca yorgunluk falan kalmadı. Bugüne kadar kapısından en kolay çıktığım havalimanı oldu sanırım. Personeli güler yüzlü havalimanı düzenli ve temizdi.

HAVALİMANINDAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

Havaalanı-Şehir merkezi arası mesafe 16 kilometre.

Viyana seyahatiniz boyunca size çok fayda sağlayacak bir uygulamayı daha Türkiye’de iken telefonunuza indirebilirsiniz. Viyana’da kullanacağınız tüm taşıtlar için online bilet alma imkanı sağlıyor. İsterseniz daha evinizde iken günlük, iki günlük, üç günlük, bir haftalık yada bir aylık biletleri satın alabilirsiniz. Uygulamanın adı Wiener Linien. İnternet adresi https://www.wienerlinien.at/eportal3/.

CAT (City Airport Transfer) ile 15 dakika da 11 Euro ya tek yön gidebilirsiniz. Gidiş dönüş birlikte alırsanız 18 Euro. (2017 yılı tarifesi) İnince kalacağınız yere ulaşmak için başka bir ulaşım aracına daha binmeniz gerekebilir. Wiener Linien’den bilet alırken CAT biletini de seçimize ekleyip alabiliyorsunuz. İster tek yön ister gidiş dönüş şeklinde.

Diğer alternatif olarak CAT’lerle aynı yerden kalkan trenlere binebilirsiniz. 2,20 Euro’ya bilet almanız yeterli. Yolculuk 35-40 dakika sürüyor vakit sorun değil ise neden olmasın.

Havaalanından çıkar çıkmaz havaalanının önünden kalkan otobüsler ile eski şehir merkezi 8 Euro. Biz 8 numaralı duraktan kalkan otobüse bindik. Biletleri nereden alacağım diye düşünmeyin. Otobüs şoföründen alabiliyorsunuz. Yolculuğumuz Marienplatz’a 25-30 dakika kadar sürdü. Fakat uyarmam lazım dönüş yolunda otobüs güzergahında kaza olduğu için havaalanına giden bir çok kişi uçağına geç kaldı yada son anda yetişti. Bizim otobüsün şoförü başka bir yol izleyince biz son anda geç kalmaktan kurtulduk.

Taksiler şehir merkezine 45 Euro’ya gidiyor 15 Euro da boş döneceği için alıyor toplam 60 Euro’ya taksi ile gidebilirsiniz.

Uber 30 Euro. Viyana’da uber kullanılıyor. Biz zaman zaman kullandık ve memnun kaldık. Uber kullanmak için uygulamayı indirip kayıt oluyorsunuz. Kredi kartı bilgilerinizi veriyorsunuz uber şoförüne para ödemiyorsunuz sistem kartınızdan otomatik olarak ücreti tahsil ediyor. Uber araçlarının taksilere göre daha temiz  olduğunu söylemeliyim.

VİYANA’DA NEREDE KALINIR?

Viyana 1.bölge 2.bölge olarak adlandırılan 23 bölgeden oluşan gideceğiniz yeri bulması oldukça kolay bir şehir.

Konakladığımız ev Innere Stadt olarak adlandırılan 1.bölgede otobüsten indiğimiz Marienplatz’den sadece 5-6 dakika sürdü. Biz meşhur Garaben caddesinin hemen altında ki araç trafiğine kapalı Kuntergasse 10 numarada Musette isimli evde kaldık.

Dairenin videosunu internet sitesinden izlemeniz mümkün http://elegantvienna.com/ Kalacağınız kişi sayısına göre çeşitli alternatifler var. Bizim kaldığımız ev altı kişi için dizayn edilmişti. Kalabalık aileler için üç oda dört oda seçenekleri de var. Çocuk dostu bir yer burası evlerde çocuklar için oyuncaklar, kutu oyunları, satranç, dama ve çizgi film arşivi barındıran bir televizyonu var.Viyana’da çocukla gezme tavsiyelerimin ilki böyle çocuk dostu bir ev olsun.

Konakladığımız daire oldukça konforlu ve en önemlisi çocuk dostu idi.

Konum itibariyle evden her yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Çok yakında Hoher Markt’da Merkür market var organik ürünler satan güzel bir mağaza.

Sizde her yeri yürüyerek gezmek istiyorsanız bu bölgeyi tercih edebilirsiniz.

Kaldığımız evden bir kaç fotoğraf

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

       

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

VİYANA’DA NASIL GEZİLİR?

Eğer başlangıç noktanız Aziz Stephan katedrali olursa, hemen önündeki meşhur ve tarihi Garaben üzerinden devam edip Garaben üzerindeki veba anıtını görebilirsiniz.

Garaben caddesi üzerindeki veba anıtı-Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Veba anıtından bir kaç yüz metre düz gidip sola baktığınızda Hofburg sarayını göreceksiniz. Saraya doğru meşhur markaların dükkanlarının önünden geçiyorsunuz. Bizim seyahatlerimizde mağaza gezmediğimiz için hiç birisine girmedik.

DEMEL PASTANESİ

Saraya doğru yürürken meşhur pastanelerin önünden geçip gideceksiniz. Bir tanesi Demel. Hemen hemen tüm bloglarda tavsiye edilmiş kraliyet pastanesi. O denli övülen tatlıyı bende denemek istedim, melange kahvesi eşliğinde apelstruder yedik. Gerçeği isterseniz ben hiç beğenmedim. Anlatıldığı kadar güzel bir kek değil aslında hiç güzel değil. Tabi denemeden bilemezsiniz belki de sizin damak tadınıza uygundur.

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Demel’in herkese açık mutfağı -Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Pastahanenin iştah açıcı tatlıları çocukların iştahını kabartıyor :))

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

 

Demeli sağınızda bırakıp biraz daha yürüyünce sarayın önünde ki  Michaelerplatz Meydanı’na geliyorsunuz. Bu meydanda her daim atlı arabalar size şehir turu yaptırmak için hazır. Kısa turları 55 Euro 20 dakika sürüyor. Uzun tur 80 Euro 50 dakika sürüyor.

Michaelerplatz meydanı ve Hofburg sarayı

Michaelerplatz meydanı ve Hofburg sarayı

Bu meydandan sonra seçeceğiniz yön sizi başka başka yerlere götürecek.

Yüzünüzü saraya döndüğünüzde dört farklı yöne gidebilirsiniz.Ne tarafa yürüdüğünüz önemli,

Hofburg Sarayı ve çevresinin haritası

Hofburg Sarayı ve çevresinin haritası-Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

1.seçenek ;

Yukarıda ki haritaya göre sarayın solundan Josefplatze giden yolu takip etmek. Kraliyet binicilik okulunun  önünden geçen yol açılarak devam eder ve Albertina Müzesine kadar gider. Albertina Müzesi’nden  yürümeye devam edince  solda Wien Statdsooper Viyana Devlet Operası kalıyor. Viyana devlet operasından biraz daha yürüyünce Karlskirche göreceksiniz. Kalkisrche Kilisesinin görmeye değer güzellikte olduğunu söylemeliyim.

Önünde çocuklar için harika bir park var.

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Eğer oraya kadar yürüdüyseniz biraz ilerisi Beldevere Meydanı devamında da sarayı ve bahçesini göreceksiniz. Sarayı görmek yada bahçesini gezmek istiyorsanız o yöne doğru devam edebilirsiniz.

2.seçenek;

Sarayın içinden düz yürüyüp bahçesinden Heldenplatz’den geçip Maria-Theresien meydanına yani Museumquartier (müzeler meydanına ) doğru yürümek. Bahçeden geçerken ulusal kütüphane

Ulusal kütüphane-Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

ve doğa tarihi müzesini (orayı ayrıca Viyana’da çocukla gezme tavsiyeleri bölümünde anlatacağım)de görüyorsunuz. Sarayın bahçesinden çıkıp yolun karşısına geçince Museumquarter var.

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Museumquarter’ın girişi Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Müzeleri gezmeyi düşünüyorsanız hepsi bir arada içeride çocuklar için de müze var ancak biz gezemedik. Müzeler meydanından çıkınca yüzünüzü saraya doğru döndüğünüzde sola doğru giderseniz  Parlemento ve Rathouse (belediye binası) istikametine doğru yürümüş olursunuz. Museumquarterdan yine yüzünüz saraya dönük iken sağa doğru yürüseniz Nasch markete yada  Karskirche ve Beldevere istikametine doğru yürüyebilirsiniz.

3.seçenek;

Haritaya göre Volkgarden’e doğru gitmek şeklinde olabilir. O yolu takip ederseniz önce Volksgarden sonra Burg Teater, Parlemento ve Rathausu göreceksiniz.

Parlemento binası ;

Parlemento Binası-Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Belediye Binası Rathaus

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Belediye Binası Rathouse-Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

 

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Onları gördükten sonra Museumquartere doğru yürüyüp geniş bir daire çizebilirsiniz.

4.En sağdaki yola doğru devam ederseniz de meşhur central cafe biraz daha yürüyünce stad cafe ve başka başka meydanlara çıkacaksınız.

Central cafe,

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Ayrıca yukarıda anlattıklarımdan farklı olarak Aziz Stphan Kilisesini  merkez kabul edip bu defa Figlmüller’in de olduğu Wodzilleye doğru yürüyebilirsiniz. Figlmüller’den sonra cadde boyu yürüdüğünüzde Stadtparka çıkıyor. Stadparkda çocuklarınızla güzel vakit geçirebileceğiniz yerlerden bir tanesi.

 

Stadt Park-Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Stadt Park-Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Stadparka kadar gitmişken köprüden geçip nispeten daha yeni olan bölgeye geçtiğinizde ilerde solda Wien Mitte alışveriş merkezini göreceksiniz. İçinde alışveriş yapabileceğiniz çok sayıda mağaza var. Duru yürümekten çok şikayet edince oradan scooter aldık ve o scooter bizim bütün gezimizin kurtarıcısı oldu. Avm’yi geçip sola ara sokaklara girdiğinizde ise Hundertwasser Evi var. Şu pencerelerinden ağaçlar çıkan meşhur ev. Biz üşenmedik yürüdük.

Hundertwasser evi-Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Hundertwasser Evi-Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Bence görmeye değer hemen karşısında pasaj var orası da keyfli ama pek oturacak yer yok civarda. Biz dönüşte yerel halkın gittiği bir restoranda oturup dinlendik.

Ayrıca Hohermark tarafına gittiğinizde pek dikkat çekmeyen ama görmeden geçmemeniz gereken Anker Saati’ni de görebilirsiniz.Hemen yanında Merkur organik market var.

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Anker saati-Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Tabi bir de vaktiniz varsa Viyana’ya turla gitmediyseniz Viyana’nın ara sokaklarında kaybolabilirsiniz.

Viyana'da ara sokaklar

Viyana’da ara sokaklar

VİYANA GEZİ REHBERİ VE ÇOCUKLA GEZMEK İÇİN TAVSİYELER

VİYANA DA ÇOCUKLAR İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Gelelim bizim için asıl önemli konuya. Yanımızda beş yaşında kızımız olduğu için sadece tarihi mekanları yada müzeleri gezmek şeklinde bir program yapamıyoruz. Geziyi keyifli hale getirmek için Viyana’da çocukla yapılabilecek aktiviteleri araştırıp mümkün olduğunca uymaya çalıştık.

Bizim Duru için planladıklarımız;

DOĞA TARİHİ MÜZESİ

Doğa Tarihi Müzesi’nin çok ilgisini çektiğini söylemeliyim. Müzenin içinde deneyerek gözlemleyebileceği bir çok aktivite var. Big Bang üzerine bir video gösterisi, volkanik patlamanın nasıl olduğunu gözlemleyebileceği uygulama, kelebek kanatlarını gözlemleyebileceği mikroskoplar, uzay gözlem sahası ve dinazor animasyonu. Açıkça söylemek gerekir ise müze büyükler için de oldukça keyifli biz hiç sıkılmadan tam üç saat içeride kaldık. Müze de milyonlarca yıl öncesine ait fosillerden tutun uzaydan dünyamıza düşen gök taşlarına kadar her şey var. Mayıs ayında çok kalabalık değildi önceden bilet almadan ve sıra beklemeden gezebildik. Bilet fiyatları 8 Euro. Küçük çocuklar için ücretsiz.

Duru Doğa Tarihi müzesinde big bang videosu izlerken

Big Bang videosu 3 kez izlemiş olabiliriz mesela!!!

Volkan patlatan uygulaması

Doğa Tarihi Müzesi

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Doğa Tarihi Müzesi

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Bu dinazorun başında yarım saat  geçirmiş olabiliriz hareket ediyor dikkat :))

SÖHNBURN-KINDER MUSEUM

Söhnburn sarayındaki Kınder Museum’u gezmek, müze içinde oyun oynamak ve en heyecanlısı  prenses kostümlerinin hepsini denemek. Duru içeride iki saat kadar keyifle vakit geçirdi. Biz sarayı gezmek için bilet alırken Family kart seçeneğini tercih etmiştik. Family kart ile kindermuseum’a da giriş yapabiliyorsunuz. Saraydan çıkınca diğer köşede kalıyor çocuk müzesi. Labirentler için ayrıca bilet almak durumundasınız.

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Ailenizle birlikte geldiyseniz Family Card satın alabilirsiniz-Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

 

Biz bu kostümlerden kaç tane denediğimizi bilmiyoruz :))

Schburun sarayındaki labirentte kaybolmak ama en güzeli labirent alanına girdikten sonra sağdaki çocuk parkında vakit geçirmek. Çocuk parkı alıştığımız parklardan değil inşaat üzerine kurulu. Yanınızda yedek kıyafet bulundurmanızda fayda var biz de vardı şanslıydık.

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Çocuklar bu parkta oynamaya doyamayacaklar benden söylemesi.

PRATER EĞLENCE PARKI

Bir akşam üstü prater eğlence parkına  gitmek ve oyuncaklara binmek. Aziz Stephan Katedrali önündeki U3 metro istasyonundan sadece iki durak uzaklıktaki eğlence parkı güzel bir alternatif olabilir. Park oldukça büyük hiç bir şeye binmeden sadece yürüyerek 1 saatte dolaşabiliyorsunuz. İnternet de çok sayıda prater fotoğrafı olduğu için ben eklemiyorum. Ancak söylemekte fayda var  parkın eskiden daha nezih olduğunu artık eski güzelliğinde olmadığını Viyana’da yaşayan Türklerden çok duyduk.

Biz gidemedik ama vaktiniz varsa sohnburn için de ki hayvanat bahçesine gidebilirsiniz.

En çok tavsiye edilen ama bizim bir hafta kalmamıza rağmen yapmaya yetişemediğimiz Haus des Meress idi. Çok büyük bir akvaryum olduğu söyleniyor ama ben görmedim..

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Çocukla yapabileceklerinize ilişkin broşürlerden seçmeler.

VİYANA DA FESTİVAL 

Yazımın başında Wien Statsoperde bilet bulamadığımı ve bu duruma çok üzüldüğümü belirtmiştim. Talih o ki 12-18 Mayıs tarihleri arasında Viyana da festival kutlamaları vardı. Biz festivalin açılış konserine denk geldik. Rathaous’un önünde Viyana Senfoni Orkestrası’nın da bulunduğu harika bir konser izledik. Festival kapsamında şehrin bir çok noktasında standlar kurulmuştu. Stadtpark da organik ürünler satan çiftliklerin standları, …………meydanında Çeşitli ülkelerin biralarının sunulduğu bira standları ve daha bir çok stand alanı …

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Viyana’da festival-Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

VİYANA DA YEME İÇME

Yazımın başında ilk yapılacaklar arasında belirtmiştim. Viyana da herkesçe bilinen meshur Figlmüller’de şinitzel yiyebilirsiniz. Şinitzel yapan bir çok yer var ama biz Figl mülleri gerçekten çok beğendik. Nerdeyse bir hafta öncesinden rezervasyon yaptırdığımız halde akşam saatleri dolu idi biz öğle yemeği için gittik. Porsiyonları çok büyük ben yarım porsiyon şinitzel istedim ancak bitirebildim. Patates salataları çok lezzetli. Çok beğendik ayrıca Tafeltipz denilen yemeklerinden söyledik. Sunumu hoş lezzeti güzeldi. Yarım porsiyon Şinitzel , bir porsiyon Tafeltipz bir porsiyon patates salatası ve bir porsiyon karışık salata, bir şişe şarap 62 Euro hesap ödedik. Küçük not; ekmeklerden yediğiniz kadarını ödüyorsunuz bizim buralarda kaç şişe su içtiniz diye sorarlar orada kaç ekmek yediniz diye sordular. Biraz tuhafıma gitti doğrusu. 

Figl müller de karışık salata -Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Figl müller de karışık salata-Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Figl Müller’de  yarım porsiyon şinitzel- Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Viyana mutfak anlamında çok çeşitlilik barındırmıyor. Ancak restoranları şık ve çok temiz. Belki ilgilenenler olur bir kaç tane de Yunan tavernasına denk geldik ..

 

Da Capo İtalyan Ristorante

 

Son günümüzde nefis bir İtalyan restoranına denk geldik. Da Capo restoran.Eğer canınız İtalyan Pizzası çekti ise gözünüz kapalı oturabilirsiniz. Mozart Hause a çok yakın bir mesafede .

 

 

 

İtalya’dakiler kadar güzel-Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyele

İkinci gün öğle sıralarında Nashmarket denilen pazar yerine gittik. Yan yana sıralanmış bir çok restoran bulabilirsiniz. İçinde çeşitli mutfaklara ait yiyecekler de barındırıyor. Bizim yediklerimiz sıradan şeylerdi. Hatta beğenmedik bile sayılır. Ancak tezgahlarda güzel taze sebze meyve et ürünleri bulabiliyorsunuz. Ayrıca tezgahların yarısından fazlasında Türk vatandaşlarımız çalışıyor. Herhangi bir tezgaha yanaşıp yarım kilo taze fasulye isteyebilirsiniz. Biz evde konakladığımız için alışverişimizin bir kısmını Naschmarket dan yaptık.

GRİNZİNG MEYHANELERİ :))

İşte çok dikkat edilmesi gereken bir konu Grinzing; gitmeden önce ben de bir çok sitede okumuş ve bir öğleden sonra programına dahil etmiştim. Schnburn Sarayını gezdikten sonra hiç vakit kaybetmeden Grinzing’e doğru yola koyulduk.

Grizning için Uber kullanmaya karar verdik. Uber kullanmadıysanız söylemekte fayda var gideceğiniz yeri harita üzerinde işaretliyorsunuz sonra kendi bulunduğunuz yeri yine haritalar üzerinde işaretleyip uber çağır seçeneğine basıyorsunuz. Gideceğiniz yere ne kadar ücretle gideceğinizi yola çıkmadan biliyorsunuz.

Ben haritalar üzerinde Grinzing yazan yere işaret koyup uber çağırdım. Uzun sayılabilecek bir yolculuktan sonra dağların tepesinde kimselerin olmadığı bir yere gittik. Gittiğimiz yer benim resimlerini gördüğüm yere benzemediği gibi etrafta sadece kurtlar kuşlar ve yaban hayvanlarından başka tek bir ev vardı.Durumdan şüphelenip uber şoförüne sordum Grinzing’i bilmediğini söyledi.Daha önce orada da hiç bulunmamış. En sonunda yer yön sorabileceğimiz iki insan görünce durup şu meşhur Grinzing’i sorduk.

Bulunduğumuz yere on kilometre mesafedeki Grinzing ile hiç alakası olmayan bir yerde olduğumuzu öğrendik. Ee olanlar olmuş artık ölmek var dönmek yok diyerek Grinzing’i bulma konusunda inat edip tekrar adres girdik yaklaşık 20 dakikalık bir yolculuktan sonra aradığımız yeri bulmuş olduk. Grinzing meyhaneleri denilen yer aklınızda bulunsun bizim düştüğümüz hataya sizde düşmeyin ; GRİNZİNGER STRABE olarak geçen eski şehirden 38 A tramvayı ile sadece yirmi dakika uzaklıkta bir bölge.

Harita üzerinde işaretli olan GRİNZİNG dağın başında kurtların kuşların olduğu bir dağ diyelim..Yirmi dakika bile sürmeyen dönüş yolunda, nasıl bir hata yaptığımızı anlayıp daha çok hayıflandım tabi hata bende idi:))

Grinzing Meyhaneleri denilen yer vaktiniz varsa gidilip görülebilecek küçük şirin bir yer. Küçük olmasına rağmen çok sayıda restauran var. Restoranların bahçeleri çok keyifli. Biz yorgunluktan bitap düşmüş bir halde bir tanesine attık kendimizi ve gidene kadar da kalkmadık.

Grinzing-Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

VİYANA’DA SARAYLAR

Viyana da gezilip görülebilecek üç saraydan biri Hofburg Sarayı  eski şehrin ortasında, Beldevere eski şehre yürüme mesafesinde 2 km uzaklıkta, en uzak sayılan aslında sadece 6 km. uzaklıkta olan Schnburn ise sonuncusu. Bu saraylar hakkında yüzlerce bilgi bulabilirsiniz. Biz İzmir de iken tüm sarayları gezmek için online bilet alıp almama konusunda çok kararsız kalmış ve duruma göre hareket edebilmek ve kendimizi bağlamamak adına almamaya karar vermiştik.

Üçüncü günümüzde  Schnburn Sarayını gezdik. Sarayın yirmi odası  ve Kinder Museum’un dahil olduğu familypasslerden aldık. Toplam 49 Euro ödedik. Labirent için ekstra giriş ücreti ödeyerek 61 Euro’ya sarayın yirmi odası, Kinder Museum ve labirentlere girmiş olduk.

Saray bizim için tam bir hayal kırıklığı oldu. Vatikan sarayları yada  Floransa’da ki saraylardan sonra bize çok boş geldi. Gözlerimiz her yerde sanat eserleri aradı ama nafile..Hatta bilet alıp gezdiğimize bile çok pişman olduk. Gerçi gezmeseydik mukayese etme şansımız olmazdı. Sarayın bahçesini ücretsiz gezebiliyorsunuz. Gloriette Zafer Takın’a kadar yürüyüp geri dönebilirsiniz.

Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Glorietta Zafer Takı -Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler

Sarayın bahçesinden zafer takının görüntüsü..

Hofburg Sarayı Scnburn sarayına göre çok daha güzel ve gezilebilir.Mimarisi hayranlık uyandırıyor.

Hofburg sarayı planı

Hofburg saray planı -Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyel

Vaktiniz varsa Volksgarten ve Burggarten bahçelerini burggarten içerisinde ki Palmhaus’u da gezmenizi tavsiye ederim. Hatta Palmhaus’un yanında botanik bahçesi kıvamında bir cafe de var.

Bahçeler güneşli havada kendisini dışarıya atan Viyanalı’lar ile dolup taşıyor.

Bu arada saraylar konusunu kapatmadan kısa bir not düşmem gerekir ise şehir merkezinden Söcnburn Sarayı uber ile 12 Euro idi.

VİYANA’DAN SLOVAKYA’YA NASIL GİDİLİR?

Yazımın başında da belirttiğim gibi Bratislava için sabah gidip akşam dönmeli olacak şekilde bir gün ayırmıştık. Viyana da gezmek ve yaşamak bize öyle güzel geldi ki son güne kadar her gün Slovakya gezisini erteledik. Tatilin son gününe denk gelen Pazar günü benim zorlamamla sabah erkenden uyanarak Slovakya yollarına düştük.( Pişman olduk mu diye merak edenlere HAYIR hiç pişman olmadık)

Slovakya’ya Tuna nehri üzerinden 1,5 saat süren bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz. Biletleri   https://twincityliner.com/en sitesinden alabilirsiniz. Oturacağınız yere göre tek yön 45 Euro ile 36 Euro arasında fiyatları değişiyor. Ben önce Tuna üzerinden yolculuk keyfli olur düşüncesi ile Tuna üzerinden tekne ile gitmeye karar verdiysemde biletler tükendiği için otobüsle gitmeye mecbur kaldık. Ama hiç de pişman olmadık. Oldukça keyifli, kısa ve ucuz bir yolculuk oldu. Otobüsle yolculuk sadece bir saat sürüyor.

Otobüsler ERDBERG denilen terminalden hareket ediyor ama aklınıza bizde ki gibi büyük otobüs terminalleri gelmesin. Biz Stephanplatz metrosundan bindik altı durak sonra Erdberg durağında inip üst geçitten geçip yola indik.

Yola iner inmez hemen önünüze bilet alabileceğiniz ve otobüse bineceğiniz yer çıkacak. Biz üç kişi gidiş dönüş toplam 33 Euro ödedik biletler için. Otobüs beş dakika içerisinde hareket etti. Slovakya Baratislava gezi notlarımı Slovakya Gezi Notlarım’dan okuyabilirsiniz.

Güzel ve keyifli bir seyahat geçirmenizi dilerim.Sormak istediğiniz birşey olur ise aşağıdaki formu doldurup bana ulaşabilirsiniz.

 

 

 

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

6 Responses to “Viyana gezi rehberi ve çocukla gezmek için tavsiyeler”
  1. Yeliz 3 Temmuz 2018
    • admin 4 Temmuz 2018
      • Yeliz 8 Ağustos 2018
  2. yavuz 20 Şubat 2019
    • admin 23 Şubat 2019
  3. yavuz 1 Mart 2019

Bir Yorum Yapın