St. Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri yazımda hem gezilecek görülecek yerler hakkında ayrıntılı bilgi vermeye çalıştım hem de Petersburg’da nerede kalınır, kısa sürede Rusça nasıl okunur, Rubleyi Türk Lirası’na çevirme, müze girişleri hakkında pratik bilgilere yer verdim.

Bu bilgilerin yanında izlenimlerimi ve tavsiyelerimi aktarmayı da ihmal etmedim. Umarım okuyacaklar için faydalı olmuştur diyerek hemen konuya geçiyorum.

Rusya’ya yolculuk kararı vermem yelken dünyası dergisinde okuduğum bir paragraf sayesinde bir gecede olmuştu. Akşam seyahat günlerini ve uçakları belirleyip sabah ofise gider gitmez biletleri almış  kalacak yer bakmaya başlamıştım bile.

Şu an bu yazıyı yazarken ne kadar doğru bir karar verdiğimi bir kez daha anlıyorum. Eğer bu yazıyı okurken hala daha tereddüt ediyorsanız benim şahsi fikrim hiç düşünmeyin alın biletlerinizi :))

Bu defa ekibimiz de bir de misafir var. Dört kişi sekiz günlük Petersburg-Moskova seyahati için hazırız. Üç ay içinde yapacağımız üçüncü uzun gezi olacağı için gezi süresini diğerlerine kıyasla daha kısa tutmak zorunda kaldım. Ne de olsa tam zamanlı bir gezgin değiliz henüz.İşler ve sorumluluklar izin verdiği ölçüde gezebiliyoruz. Neyse ben hemen asıl konumuza dönüyorum :))

Geziye üç hafta olduğu için hemen araştırmaya başladım. Öncelikli kou vize çünkü Rusya vizesi almak biraz zahmetli.Bu konuda seyahat ipuçları bölümünün altında yer alan  Rusya vizesi nasıl alınır ve immigration card nedir başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.Okumak için Rusya Vizesi Nasıl Alınır tıklayabilirsiniz.

Hava durumu, kalınacak bölge, para birimi kullanılan dil vesair bütün konular tek tek çalışıldı, şehir üzerine yazılan onlarca blog yazısı okundu ve notlar alındı. Bu konulara ilişkin ayrıntıları yazımın içinde bulabilirsiniz.

ST.PETESBURG HAKKINDA

Lenigrad olarak bilinen bu şehir tarihi ve müzeleri ile bende merak uyandırıyordu. Bu yüzden gitmeden şehir hakkında bulabildiğim bütün yazıları okumaya çalıştım.

1703 yılında Çar Deli Petro tarafından temelleri atılan Petersburg 12 havariden biri olan Aziz Peter’den alıyor ismini. Devrim zamanı ise Leningrad olarak devrim liderinin ismi veriliyor. Sovyetler Birliği dağılınca ilk ismi Petersburg olarak haritalarda tekrar yer buluyor.

1941 yılında Hitler tarafından kuşatıldığında Hitler şehri alacağından o kadar emin ki şehrin en meşhur otellerinden biri olan Astoria’da vereceği yılbaşı balosunun davetiyelerini bile bastırıyor. Tabi o günlerde Hitler’in kuşatmanın hiç bitmeyeceğinden direnişin 900 gün süreceğinden haberi yok. 900 günlük kuşatmaya karşı direnen bu şehir de halk sefalete ve açlığa mahkum oluyor buna rağmen direnişe son vermiyor. Hitler başarısız olarak şehri terk etmek zorunda kalıyor giderken de her zaman yaptığı gibi yakıp yıkabildiği her yeri yakıp yıkıyor.

Yolculuk ve Gümrük İşlemleri

İzmir’den İstanbul’a oradan da  3 saat 30 dakika süren yolculukla Türk Hava Yolları’na ait geniş gövdeli uçakla Rusya’ya iniyoruz. Gümrük polisinin işlemlerini uzunca bir süre bekledikten ve  yukarıda linkteki yazımda bahsettiğim immigration kartını Rus gümrük polisinden aldıktan sonra nihayet ülkeye ayak basabildik. Hiç abartmadan bugüne kadar karşılaştığım en uzun gümrük bekleme sırası oldu diyebilirim.

Bir kişi için 10-15 dakika sürüyor işlemler. Uçaktan inince fazla oyalanmadan doğruca gümrüğe gitmek yararınıza olur diye düşünüyorum. Hatta siz beni dinleyin hiç oyalanmayın doğruca gümrüğe gidin :)))

Rus Gümrüğü-St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

HAVALİMANINDAN ŞEHİR MERKEZİ’NE ULAŞIM

St.Petersburg Havalimanın adı  Pavlova. Pavlova Petersburg’a 20 km mesafede yer alan merkezden yarım saat uzaklıkta bir kasaba.

Havalimanından şehir merkezine gitmek için en bilenen yol gelen yolcu katının çıkışındaki otobüs duraklarından 39 yada 39 A numaralı Moskovskaya Metrosu’na giden otobüslere binmek. 39 numaralı otobüsün seyehayat süresi 30-35 dakika iken 39 A 15-20 dakikada metro istasyonuna varıyor. Metroya varınca ne yöne gitmek isterseniz metroyu kullanabilirsiniz.

Benim şahsi fikrim eğer taksi kullanmayacaksanız metroya binmek yerine uber kullanmanız çünkü  elinizde eşyalarla metroya girmekte zorlanabilirsiniz metrolar çok derin ve kalabalık ayrıca uber Rusya’da gerçekten ekonomik.

Havalimanında bulabileceğiniz oldukça teferruatlı şehir haritası-St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Biz kalabalık olduğumuz için havalimanından şehir merkezine taksiyle gittik. Taksi konusunda bir çok yazıda taksiyi deskten çağırmamız yolunda uyarılar okuduğum için doğruca terminal çıkışında yer alan taksi durağına gittim. Gerçekten taksi durağının hemen yanında bizi ikna çalışan bir sürü korsan taksiciye rastladık.

Hava limanı taksi durağı -St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Doğruca taksi durağına gidip gideceğimiz yerin tam adresini verdik. Adresi daha önceden görevliye göstermek üzere hazır ettiğimden görevli ile anlaşma konusunda sorun yaşamadık. Kaç kişi olduğumuzu ve valiz sayısını sorduktan sonra görevli ücreti söylüyor. Ücret peşin alınıyor. Kredi kartı ile ödeme yapabiliyorsunuz. Sonra size bineceğiniz taksinin plakasını yazan bir belge veriliyor. Bu arada gümrük memurundan sonra duraktaki görevlide İngilizce biliyordu.

Havaalanından 1500 Ruble yani 90 -TL ödeyerek şehir merkezine konforlu bir yolculukla ulaşmış olduk.

Duraktan size verilen ödeme belgesi ve taksi plakasını gösterir belge-St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Havalimanı bahsini kapatmadan yazmakta fayda var havalimanın bir çok yerinde ingilizce yazılar mevcut. Çıkış,bagaj alım, döviz bürosu vs.

Yarım saatlik yolculuktan sonra şehir merkezine varıyoruz. İlk gözümüze çarpan geniş caddelere rağmen karşılaştığımız trafik sıkışıklığı oluyor.

Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

İngilizce yazıları her yerde görmeniz mümkün-St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

PETERSBURG’DA NEREDE KALINIR?

Rusya’nın Avrupa’ya açılan kapısı olarak bilinen Petersburg’da konaklama yapabileceğiniz çok sayıda ev ve otel mevcut. Bence kalınabilecek en güzel bölge tüm tarihi yapılara yürüyebileceğiniz her daim hareketli Nevsky Caddesi ve civarı. Biz Anickov Bridge üzerindeki şahlanan atlara 100 metre uzaklıkta  Fontanka kanalının önünde Faberge Müzesi’ne komşu tarihi bir apartmanda kaldık. Bu defa evi booking aracılılığıyla seçtik.

Rusya için söylemekte yarar var hem booking.com hem de Airbnb’de binlerce kiralık ev var fakat çoğu kötü ve eski görünüyordu. Dikkatli seçim yapmak ve iyi incelemek gerekiyor.

Benim şahsi fikrim Nevsky Propect Petersburg’da kalınabilecek en iyi yerlerden birisi. Cadde boyunca sağlı sollu tarihi binaların arasından geçerken hayranlık duymamak mümkün değil. Nevsky üzerinde çok sayıda otel de var ancak fiyatları yüksek.

NEVSKY PROSPECT

Nevsky Prospect beş kilometre uzunluğunda bir cadde. Hareketli olan bölümü Moskow Tren İstasyonu ile Saray Meydanı arasında kalan iki -ikibuçuk kilometrelik kısım. En hareketli ve en güzel bölümü sorarsanız Anickov Atları ile Saray Meydanı arasında kalan Kazan Katedrali’nin Kutsal Kan Kilisesi’nin, Singer Binası’nın ve Gostiny Dvor alışveriş merkezinin de içinde olduğu bölüm. O bölgede kalıyorsanız zaten merkezde kalıyorsunuz demektir.

Nevskii Prospect üzerindeki otellerden -Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Nevsky Prospect üzerindeki otellerden -St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Biz  dört kişi çok merkezi konumda bulunan bu dairede gecesi 500 lira’dan konakladık

Faberge Müzesine komşu konakladığımız ev-Nevskii Prospect üzerindeki otellerden -Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Faberge Müzesine komşu konakladığımız ev-St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Evden manzaramız-Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Evden manzaramız-St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

PETERSBURGA GİTMEDEN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKENLER

Para Birimi

Rusya para birimi Rus Rublesi. Türkiye’den tedarikli gidelim deyip İzmir’de aradık bulamadık. Sadece İstanbul kapalı çarşıda bulunuyormuş.  Ekipteki dördüncü kişi ki kendisi ablam olur İstanbul kapalı çarşıdan 10.000 Ruble kadar bulup gitmeden yanına almıştı.

Rusya’da bozdurmak üzere Dolar yada Euro alabilirsiniz yanınıza. Dövizlerin üzerinde damga olmaması gerekiyor bu yüzden bankadan damgasız döviz almakta fayda var. Üzerinde damga olan dövizlerin döviz bürolarınca alınmadığı şeklinde uyarılar okumuştum.

Rusya’ya gidince para birimi karşısında önce afallıyorsunuz. Yemek için 3000 Ruble bir çocuk montuna 2500 Ruble verince dünyaları vermiş gibi oluyorsunuz. Rubleyi dolara doları TL’ye çevirmekle yada çevirici programlarla hiç uğraşmayın.

İşte size çok işinize yarayacak pratik bir çevirme yöntemi ;  Ruble cinsinden olan rakamı 100’e bölüp 6 ile çarpın. Çıkan rakam tam tamına Türk Lirası karşılığı ediyor.

Örneğin 5000 Ruble’yi 100’e bölün 50’yi de 6 ile çarpın 300 TL .Döviz çevirmek için kullanacağınız programda  çıkacak rakam ile aynı :))

İlk gittiğimiz gün havanın tahminimden daha soğuk olduğunu görünce alışveriş merkezine gidip Duru’ya ancak Rusya’da bulabileceğimiz cinsten kalın bir mont aldık. 2400 ruble ödedik. İlk günün şaşkınlığı ile çok ödedik gibi hissetmiştim oysa 144 lira ödemişim.

Hava alanında gümrükten geçtikten sonra change ofisler var. Fiyatları da şehir merkezi ile hemen hemen aynı.

Rusça hakkında bilinmesi gerekenler

Gerçekten bloglarda yazıldığı gibi yazılanları okumak mümkün değil mi?? Bu soruya cevabım kesinlikle hayır. Gitmeden önce Rus alfabesindeki otuzüç harfi ve Latin alfabe karşılıklarını çıkarıp bir kaç saat karşılıklarını öğrenmeye çalıştım. Sonrada Türkçe kelimeleri Rusça harflerle yazmaya başladım. Bir nevi şifreli yazı yazıyormuş gibi düşünün.

Alfabedeki harflerin karşılıklarını öğrendiğinizde otomatik olarak okumaya başlıyorsunuz. Bir çok kelimenin evrensel olduğunu da düşündüğünüzde anlamını hızlıca çözebiliyorsunuz.Bu konuda pratik yapmak için Rusca Pro sitesinden faydalanabilirsiniz.

русский  Rus demek. 

Örneğin PECTOBAH olarak yazılan aslında RESTORAN Rus alfabesine göre P⇒ R, C ⇒ S, B⇒ V okunduğunu bilmek bile çok işe yarıyor benden söylemesi.

Ben tren, müze ve bale biletlerini tamamen Rusça sitelerden bu yöntemi kullanarak satın aldım. İngilizce hizmet veren siteler normalden daha yüksek ücret istedikleri için biraz uğraşarak biletlerimi kendim almayı başardım.

Sokak yada metro duraklarına gelince aynı yöntemle latin alfabe karşılığını okuyup gerekiyorsa maps üzerinden yada ingilizce metro haritası üzerinden durakları takip edebiliyorsunuz.

Rus alfabesini ve Latin alfabe karşılıklarını yazan bir A4’ü de başım sıkıştığında kullanmak üzere hazırlayıp yanıma aldım.

İşe yarayacak birkaç Rusça kelimeyi de görsel olarak öğrenince hiç sorun yaşamadık.

Örneğin ; выход kelimesini gördüğünüzde çıkışa doğru yönelebilirsiniz.

Çok değil iki üç saat ayırsanız eminim siz de orada kullanacak kadar öğrenebilirsiniz.

Güvenlik

Gitmeden önce güvenlik sorunundan bahsedilen bir çok yazı okumuş biraz da endişeye kapılmıştım. Fakat oradayken güvenlikle ilgili hiç endişe duymadık aksine sokaklar gece gündüz hareketli. Bir çok dükkan, market, restoran 24 saat açık dolayısıyla insanlar hep dışarıda.

Hava Durumu

28 Ağustos ile 1 Eylül arasında Petersburg’da hava Türkiye’deki ekim ayı havası gibiydi. İlk gittiğimiz gün 10-12 derece ile soğuk bir hava ile karşılaştık. Sonraki günlerde hava ısındığı için ceketsiz hatta kısa kolluyla bile gezdiğimiz oldu. Dikkatimizi çeken bir durum da havanın gün içerisinde bile ani değişebildiği. Bu yüzden hazırlıklı olmakta fayda var.

Şimdi Petersburg gezilecek görülecek yerler hakkında biraz bilgi verip sonra biz nasıl gezdik onu anlatmak istiyorum…

PETERSBURG GEZİLECEK YERLER ve YAPILACAKLAR

Petersburg’da gezilecek yerlerin hepsi birbirine yakın mesafede konumlanmış. Fakat şehir kendisi geniş bir alana yayıldığı için bir birine yakınlık bir kaç kilometre ile ölçülüyor. Yüzölçümü İstanbul ile aynı olduğu halde nüfusu İstanbul’un dörtte biri kadar bu nedenle nüfus yoğunluğu oldukça az.

1.Saint Isaac Katedrali

Malakati taşından yapılma yüzoniki sütunu ile büyüleyici bir katedral. Fotoğraflardan ne kadar büyüleyici olduğunu anlamak ne yazık ki mümkün olmuyor. Katedralin dışı kadar içi de bugüne kadar gördüğüm en ihtişamlı yapılardan. En etkileyici olan kısımlarından birisi de içindeki  mavi ve yeşil sütunlar. Bunun yanında mozaikler heykeller ve resimleri ile görülmeyi hak ediyor. Bir diğer özelliği kubbesinde som altın kullanılmış olması. Bizim orada olduğumuz günlerde katedralin kubbesinde restorasyon vardı. Ama olsun ihtişamından ve büyüleyiciliğinden hiç bir şey kaybetmemiş olsa gerek ki biz çok etkilendik.

Saint İsaac Katedrali-Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Saint İsaac Katedrali-St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Katedrale giriş 250 Ruble kubbeye de çıkmak isterseniz toplam 400 Ruble ödemeniz gerekiyor. Biz kubbeye çıkmadık sadece katedralin içini gezdik. İçeride yapımı ve diğer özellikleri hakkında ayrıntılı bilgi edinebileceğiniz Türkçe autoguid’de var. Ücreti 200 Ruble.

Katedralin hemen yan tarafındaki ticket ofisten bilet alabileceğiniz gibi bilet otomatlarını da kullanabilirsiniz. Bu otomatlardan kredi kartı ile bilet satın almak mümkün.

Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

İsaac Katedrali’nin girişi için kişi başı 250 Ruble ödemeniz gerekiyor-St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Saint İsaac katedrali güzelliği bakımından bugüne dek gördüklerimin içinde en üst sıralarda yer alır. Mavi yeşil mermerli sütunlarına, işlemelerine ve mozaiklerine bakmaya doyamıyorsunuz.

Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

St İsaac Katedrali’nin içi-St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

St İsaac Katedralinin içi-Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

St İsaac Katedrali’nin içi-St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

St İsaac Katedralinin içi-Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

St İsaac Katedrali’nin içi-St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

St İsaac Katedralinin içi-Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

St İsaac Katedrali’nin içi-St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

2.Kazan Katedrali

Saint İsaac Katdrali’ne yakın bir noktada Nevsky Prospect üzerinde bulunan kazan katedrali gerçekten görülmeye değer güzellikte bir yapıt. 1800’lü yılların başında yapılan bu katedralin kubbesi 80 metre imiş. Vatikanda’ki Aziz Petrus Bazilikasın’dan esinlenerek yapıldığı söyleniyor.

Yerini bulma konusunda hiç zorlanmazsınız hatta görmemenize imkan yok. Nevsky üzerinde yürürken bir anda karşınıza çıkıyor. Kutsal kan kilisesi ile aynı hat üzerinde  Singer binası ile karşı karşıya. Benim Petersburg’da en sevdiğim noktalardan biri bu üçlemenin olduğu sokak oldu. Çünkü sağa bakıyorsunuz kutsal kan sola bakıyorsunuz Kazan hemen karşıda Singer binası. Manzaranın büyüleyiciliğinden ne yöne gideceğinize karar veremiyorsunuz :))

Girişi ücretsiz.İçeride fotoğraf çekmek yasak olduğu için sadece bir tane ekleyebiliyorum.

Kazan Katedrali-Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Kazan Katedrali-St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Kazan Katedralinin içi-Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Kazan Katedralinin içi-St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Kazan Katedrali-Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Kazan Katedrali-St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

3.Kutsal Kan Kilisesi yada tam adıyla Voskresenia Khristova Kilisesi

Yapımına 1800’lü yıllarda başlandığı halde 1900’lü yıllara kadar devam etmiş şekeri andıran 81 metre yüksekliğindeki Ortodoks kilisesi.Dış yüzeyinde tam 7000 metrekare mozaik kullanılmış bu mozaiklere bakmaktan kendinizi alamıyorsunuz.

Kutsak Kan Kilisesi mozaikleri ile görülmeye değer-Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Kutsak Kan Kilisesi mozaikleri ile görülmeye değer-St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Hükümdar II.Alexandr’ın devrimci gruplar tarafından saldırıya uğrayıp öldüğü yere hükümdarın anısını yaşatmak için oğlu tarafından yaptırılmış.İçinde ki mozaik işçiliğinin dışından daha çok hayranlık uyandırdığı söyleniyor.Ne yazık ki bizim orada olduğumuz gün kilise kapalı olduğu için içini gezemedik.

Nedense Moskova’da ki Aziz Vasil Katedrali’nden daha çok merak etiğim kilise kutsal kan idi. Petersburg’da ki ilk günümüzde ilk iş bu kiliseyi görmek oldu.

Kutsak Kan Kilisesi -Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Kutsak Kan Kilisesi -St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Kiliseye ait en güzel manzara kanal üzerinde ki köprüden izleniyor.

Kutsak Kan Kilisesi -Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Kutsak Kan Kilisesi -St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

4. Hermitaje Müzesi

İtalyan mimar Bartolomio Rastelli tarafından Büyük Petro’nun isteği üzerine 1700’lü yıllarda Barok mimarisi ile yapılan sarayın odalarının uzunluğu yirmibeş kilometreymiş. Her bir esere üç saniye bakınca onbir yılda gezilebilen dünyanın en büyük ve en zengin müzelerinden birisi olduğu söyleniyor. İçerisindeki sanat eserlerinin büyük bölümü Çariçe Katarina döneminde toplanmış. Çariçe döneminde Avrupa’dan binlerce resim, değerli taş ve gümüş satın alınmış.

Müze biletlerini gitmeden önce internet üzerinden satın aldığımız için sıra beklemeden kolayca içeriye girebildik. Müze biletlerini  https://www.hermitageshop.org/tickets/ sitesinden satın alabilirsiniz.

Müze biletleri 1 günlük 2 günlük bilet şeklinde satılıyor. “ONE-DAY ENTRANCE TICKET TO THE MAIN MUSEUM COMPLEX AND GENERAL STAFF BUILDING ”  bu biletin fiyatı 17,95-USD  eğer “TWO-DAY ENTRANCE TICKET TO THE HERMITAGE MUSEUM AND ITS BRANCHES”  olan 2 günlük bileti seçerseniz 23,95-USD ödemeniz gerekiyor. Aldığınız biletlerin altı ay geçerliliği var. Alırken gün ve saat rezervasyonu yapmıyorsunuz bu da geziyi planlarken daha rahat hareket etmenizi sağlıyor.

İnternet üzerinde bilet aldıysanız çıktıları bilete dönüştürmeniz gerekmiyor barkod okutarak müzeye girebiliyorsunuz. Sadece 5,5 yaşındaki kızımız için gişeye uğrayıp giriş kartı aldık.

Biz ben ve ablam için birer günlük müze bileti aldık. Eşim sanata meraklı olduğu ve müze gezmeyi sevdiği ve için ona iki günlük bilet almıştık.

Dünyanın en büyük müzelerinden Hermitaje müzesi-Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Dünyanın en büyük müzelerinden Hermitaje müzesi-St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Müzeye girişte müze planını gösteren haritalardan almayı sakın unutmayın aksi taktirde üç katlı müzenin içinde kaybolabilirsiniz.

Biz daha çok  İtalyan ressamların eserlerini olabildiğince gezdik. Olabildiğince diyorum çünkü müzeyi gezmek başlı başına bir iş tüm enerjinizi toplayın sakın ola müzeye aç girmeyin :)))

Som altından yapılma aşağıdaki tavus kuşu saati müzenin en göz alıcı eserlerinden.

Müzedeki en ünlü eserlerden tavus kuşu saati-Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Müzedeki en ünlü eserlerden tavus kuşu saati-St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Rafaello, Mikhalengelo ve Da Vinci’nin eserlerini hayranlıkla izledik.

Ünlü ressamların eserleri -Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Çiçekli Madonna Da Vinci-St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Raffaello'nun eseri

Raffaello’nun eseri

Floransa’da sergilenen Davut heykelini uzun uzun izleme şansı bulduğumdan Mikalengelo tarafından yapılan ancak tamamlanmayan bu heykel bizde hayal kırıklığı yaratsa da müzede çok özel bir konumda sergileniyor.

Mikhalenjelo tarafından yapılan heykel-Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Mikhalenjelo tarafından yapılan heykel-St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Çariçe Katherina Vatikan’da ki Rafael Salonu’nu çok beğenince aynısından Hermitaje Sarayı’nada yaptırmış. İki salonu da gördüğüm için kıyaslayabilme şansı bulabildim.

Rafael Salonu

Müze her anlamda göz alıcıydı- St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Resim bölümü ülkelere göre ayrıldığı için hangi ressamların hangi eserlerini görmek istiyorsanız doğruca o bölüme yönelebilirsiniz. Fransız, Alman, İtalyan, ressamların eserleri ayrı ayrı. Müze planını elinize aldığınızda nereleri gezeceğinize önceden karar verirseniz daha az yorulmuş olursunuz. Bu arada fotoğraf çekimine izin verilmeyen Mısır bölümüne de göz atmanızı öneririm.

5.Saray Meydanı ve Alexander Caolumn

Çarlık Rusyasın da askeri törenlerin düzenlendiği meydanı gördüğünüzde hayranlık duymamanız mümkün değil.  TOKİ alanı olabilecek üzerine yüzlerce toplu konut inşa edilebilecek bir alanı boş bırakıp ortasına da sadece anıt dikmişler deyip işi biraz şakaya vurayım.

İşte bu mantık yüzünden kalkıp oralara kadar gitmiyor muyuz??

Nevsky Caddesi’nin sonunda ki bu devasa meydan bir taraftan Hermitaje Müzesi’ni görürken diğer taraftan Admiral Binası, İsaac Katedrali’ni de görüyor.

1905 yılında meydana gelen Kanlı Pazar Katliamı ve Ekim Devrimi gibi olaylara sahne olmuş bu meydan da günümüzde 1 Mayıs kutlamaları yapılıyormuş. Ne yalan söyleyeyim en azından bir kez o tarihte meydanda bulunmak isterdim.

Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Saray Meydanı-St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Saray Meydanı-Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Saray Meydanı-St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Pembe granitten oluşan ve 180’lü yıllarda inşa edilen Alexandr Column anıtı ise dünyanın en yüksek anıtlarından birisiymiş. Napolyon’un Rusya’yı işgal yenilgisini anmak için yapılan bu anıt saray meydanın tam ortasında devasa bir şekilde karşılıyor sizi.

Alexander Column-St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

6.Peter and Paul Kalesi

Nevsky üzerinden gelip saray meydanını geçtikten sonra Dvortsoviy Köprüsü’nden geçince Vasilievsky Adası’na geçmiş oluyorsunuz. Her ne kadar adı ada olsa da adeta şehirle bütünleşmiş durumda. St.Petersburg’da inşa edilen ilk yapı olduğu için kentin doğum yeri olarak bilinen Peter and Paul Kalesi  ve etrafında ki yapılar görmeye değer. Kale bir zamanlar politik suçluların tutsak edildiği hapishane olarak kullanılıyormuş.

Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Peter and Paul Kalesinin uzaktan görünüşü-St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Ada şu anda Ruslar tarafından plaj ve piknik yeri olarak kullanıldığı gibi konser festival gibi etkinliklerde yapılmaktaymış.

Adaya giderken gördüğümüz Neva Nehri üzerinde bir platformda kurulu olan adeta Alaçatı’dan fırlamış gelmiş gibi duran restoranı çok beğendik.

Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

İşte benim Rusyada’ki favori mekanım-St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

7.Faberge Müzesi

Gustav Faberge tarafından sadece elli adet yapılan yumurtalardan kırk tanesi ancak günümüze kadar ulaşabilmiş. Oniki tanesi St.Petersburg’da Faberge Müzesi’nde sergileniyormuş. Sekiz tanesi ise Kremlin Sarayı’nda Armaury Cahamber denilen hazine odasında. Kalan Yirmi tanesi Amerika’daymış.

Müzeye giriş ücreti 450 Ruble.Biletlerini gitmeden önce  http://fabergemuseum.ru/ sitesi üzerinden alabilirsiniz.

Biz Faberge Müzesi’ne komşu olarak hemen yan binada ki bir dairede kaldığımızdan mıdır bilmem ama müzeyi gezmeden gitmek istemedik. Çok doğru bir karar vermişiz. Çünkü içeride inanılmaz eserler sergileniyor. Faberge yumurtalarına bakmaktan kendimizi alamadık öylesine zarif öylesine güzel ki oturup saatlerce izlemek istiyorsunuz.

Kimisi saat olarak tasarlanmış kimisi fotoğraf çerçevesi. Özellikle meyveleri mücevherden yapılma ağaç müthişti.

Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Faberge Müzesi’ndeki değerli taşlardan yapılma ağaç şeklinde Faberge Yumurtası-St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Bunların yanında müzede ünlü tablolar ve çok kıymetli eserler de sergileniyor.

Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

8.Marinsky Tiyatrosu

St.Petersburg’ın en ünlü opera ve bale salonlarından birisi olan Marinky Tiyatrosu bizim bulunduğumuz tarihlerde henüz kapılarını açmadığı için meşhur sahnede opera yada bale izleyemedik.

Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

9. Alexandirisky Tiyatrosu

Bizim orada bulunduğumuz günlerde henüz Marinky Tiyatrosu açılmamış olduğundan Alexandisky Tiyatrosunda 234.sezon gösterisini yapan Çaykovksi bale topluluğunun kuğu gölü balesini izledik. Biletleri henüz İzmir’de iken http://en.alexandrinsky.ru/ tiyatronun kendi internet sitesinden satın almıştım.

Bugüne kadar izlediğim en etkileyici gösteriye tanıklık ettim.Tek kelime ile mükemmel bir gösteriydi. Salonun ambiansı, izleyici kitlesi ve müziklerin etkileyiciliğine bir de balerinlerin zerafeti eklenince ortaya tarifi mümkün olmayan bir tecrübe çıkmış oldu.

Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Zerafetin ve estetiğin ön planda olduğu bir gösteri izledik-St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

11.Singer Binası

Petersburg’a gidip de Singer binasını görmemek mümkün değil. Kutsal Kan Kilisesi’nin bulunduğu sokağın başında yer alan bina Kazan Katedrali ile de karşı karşıya. 1900’lerin başında yapılan bina ünlü Singer markasına ait. İçinde kocaman bir kitaplık ile Kazan Katedrali manzaralı bir de kafe var. Dinlenmek için uğrayıp hem kitaplara bakıp hem de kazan manzaralı kafesinde oturabilirsiniz.

Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Singer dikiş makinelerinin binası-St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

İçindeki kitaplık ve kafetarya -St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

12.Bronz Atlı Heykeli

Rusya’nın Avrupa’ya açılan kapısı olarak bilinen Petersburg’u var eden bizim ortaokul tarih kitaplarından deli diye tanıdığımız Rusların büyük olarak adlandırdığı Petro’nun Bronz Atlı Adam Heykeli II.Katherina tarafından Senato Meydanı’na inşa ettiriliyor. Atın yüzü Avrupa’ya dönük, ayaklarının altında ise yılan eziyor. Bir nevi Avrupa’ya göz dağı verdiği söyleniyor bu heykel ile.

Bronz Horseman -Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Bronz Horseman -St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

13.Chizky Pizky

Fontanka kanalı üzerinde Summer Garden’a çok yakın bir konumda kanalın kenarındaki platform üzerinde yer alan bence turistik bu minik kuşun üstüne para atıyorsunuz. Eğer paranız isabet ederse dilekleriniz kabul oluyormuş.  Biz denedik tutturamadık , darısı denk getirenlerin başına  :))

Bu kuşun Ruslar tarafından söylenilen bir ninni ile ilgili olduğunu da okumuştum fakat ben duymadım.

Chizky Phizky-Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Chizky Phizky-St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

14.Saint Michael’s Castle

Dışarıdan görünüşü çok romantik olan bu kale son yüzyılda restore edilmiş. Fotoğraftaki araba ise çekimden iki dakika sonra kaleden çıkan gelin ve damat için hazır bekliyordu.

Saint Michael Castle-Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Saint Michael Castle-St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

15. Yusupov Garden

Şehrin merkezi bölgelerinden birinde yer alan bu bahçe inanılmaz manzaralar sunuyor. Yakınından geçiyorsanız bahçesinde mutlaka dolaşmanızı tavsiye ederim. Güzel havalarda Rusların gidip çimenlerin üzerine yayıldığı keyifli bahçelerden bir tanesi.

Yusupov Garden-Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Yusupov Garden-St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

16. Rus Devlet Müzesi

Vaktiniz varsa ve müze gezmekten hoşlanıyorsanız Rus Müzesi’ni de gezebilirsiniz. Biz Hermitaje Müzesi’ni uzun uzun gezdiğimiz için burayı gezmeye fırsat bulamasak da dışarıdan görmek bile ne kadar heybetli olduğu hakkında fikir sahibi olmanıza yetiyor. Fotoğrafta görünen kısmı sanırım yirmide biri olsa gerek.

Rus Devlet Müzesi-Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Rus Devlet Müzesi-St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

17. Summer Garden

Rusların güzel havalarda gidip vakit geçirdiği şehrin merkezinde bulunan Amsterdam’da ki Vondel Park’a benzeyen Summer Garden oldukça keyifliydi.

Rus Devlet Müzesi-Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Summer Garden-St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Burada yer almayan Kuntermuseum da gezilecek yerlerden. İçinde eksik  yada sıra dışı doğmuş çift başlı yada ona benzer bebeklerin sergilendiği bir bölüm olduğunu okuduğumdan nedense gitmek istemediğim için fotoğrafları burada yer almıyor.

Ayrıca vakit bulabilirseniz savaş gemisi olan Evora’yı planlarınıza dahil edebilirsiniz.

Tabi yapabileceğiniz en iyi aktivitelerden biri de gece yarısından sonra köprü açılışlarını izlemek.Özellikle beyaz gecelerde mutlaka izlemeliymiş. Küçük kızımızla o kadar geç saatlere kadar dışarıda kalmadığınız için biz izleyemedik. Belki başka sefere.

PETERSBURG KANAL TURU

Petersburg’u anlamanın en iyi yollarından biri de kanalda tura katılmak. Hemen hemen kanal boyunca bir çok noktadan tura başlayabilirsiniz. Nereden binerseniz binin aynı güzergahı dolaşıyor olacaksınız. Biz Hermitage Müzesi’ne yakın Moika Kanalı üzerinden tura başladık. Bir saat süren tur için kişi başı 700 Ruble ödemeniz gerekiyor.

Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Benim şahsi düşünceme göre şehirde yapılacak ilk aktivitelerden biri  kanal turu. Böylece daha gezmeye başlamadan şehri anlamış olur şehir hakkında fikir sahibi olursunuz.

Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

 PETERSBURG’DA  YEME İÇME

Bizim damak tadımıza uyduğu için yeme içme konusunda sıkıntı yaşamadık.

Ev sahibemizin tavsiyesi ile ilk akşam Saint İsaac Katedrali’ne yakın bir restoranda yemek yedik. Yorgunluktan Duru masada uyuyakalınca onu uyutabileceğimiz rahat bir yer bulma konusunda çalışanlar çok yardımcı oldular.

Restoran hem çok şık dizayn edilmiş hem de çok lezzetli idi. Doya doya yediğimiz Gürcü mantısı, haçapuri, kaşarlı haçapuri, çorba,meze ve içecekler için  3500 Ruble ödedik.

Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Nevsky üzerinde aynı zamanda fırın olan şık bir restoranda meşhur beef straganoff ve babaganushu denedik. Fırın ve restoran birlikte biraz garip gelse de bu tarz yerlerin çok olduğunu görünce bizde kanıksadık. Nevsky üzerindeki restoran ve kafeler diğer bölgelere göre yüksek fiyatlı. Örneğin burada yediğimiz  yemek ve içecekler için 5.000 Rubleden fazla ödedik.

Saray meydanına yakın bir yerde son derece geleneksel bir lokantada yediğimiz yemeklerin tadı hala damağımda. Borch çorbasından lahana yemeklerine, kıymalı kırmızı ve yeşil biber dolmasından bizim usul kompostolara kadar hepsini sildik süpürdük. O kadar çok beğenmişiz ki kimsenin aklına fotoğraf çekmek gelmemiş :))

Rus ve gürcü restoranlarının dışında James İtalian ve Mama Pizza’yı da çok sevdik. Mama Pizza inanılmaz lezzetli ve ekonomik Rus yemeklerini de bulabileceğiniz sevimli bir restoran.

Jamies İtalyan-Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Jamies İtalyan-St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Mama Pizza..Biraz abartmışız sanki :))

Hermitaje Müzesi’ne yakın bir konumda Moiki Kanalı üzerinde bulunan ve bir zamanlar Puşkin’in de kaldığı Puşkin Cafe’ye fırsat bulursanız uğrayabilirsiniz. Adı kafe olsa da Petersburg’un meşhur restoranlarından biriymiş.

Puşkin Cafe -Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Puşkin Cafe -St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Puşkin Cafe -Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Puşkin Cafe -St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

BİZ NASIL GEZDİK

Biz Petersburg’a gittiğimiz ilk gün eşyaları eve atıp her zamanki gibi önce market alışverişimizi yaptık. Ama Rusya için korkmaya gerek yokmuş marketler 24 saat açık. Avrupa’da olduğu gibi susuz yada sütsüz kalmazsınız.

Evimiz Nevsky de olduğu için hemen kendimizi caddeye attık. Daha beş dakika yürüdük yürümedik karşımıza çıkan Kazan Katedrali ve Kutsal Kan Kilisesi ile büyülendik. Zaten yol boyunca bütün binaları hayranlıkla izlemiştik.

İkinci günümüze Saint İsaac Katedrali’ni gezmekle başladık. Isaac Katedrali’nden sonra Bronz Horseman hemen yanındaki Admiralty Binası, Hermitaje ile Saray Meydanı’nı gezdik. Sonrasında saray meydanı civarında tekne turuna katıldık. Yemek molası ve Duru’ya scooter almak için gezdikten sonra eve döndük.

Aksam da İzmir’de iken biletlerini aldığımız Kuğu Gölü Balesi’ni izlemek üzere Alexandrisky Tiyatrosu’na gittik.

Petersburg’da ki üçüncü günümüzde önce Kazan Katedrali, Singer Binası sonra da Kutsal Kan kiliselerini gezdik. Kutsal Kan’ın yanında yer alan parkı geçerek Rus Devlet Müzesi’ne oradan Saint Michael Kalesi üzerinden Chizky Pizky ve Summer Garden’a ulaştık. İyice yorulduğumuz ve acıktığımız için öğle yemeği molası verip sonrasında Hermitaje Müzesi’ni gezmek üzere bütün enerjimizi toplayıp müzeye giriş yaptık. Müze gezisi yaklaşık dört saat sürdü.

Petersburg’da ki son günümüzde ise sabah erkenden Faberge Müzesi’ni gezdikten sonra uber kullanarak Petergof Sarayı’na gittik. Yolculuk yaklaşık bir saat sürüyor. Petergof gezmesi oldukça keyifli ama bir o kadar yorucu bir yer. Petergof yazımı ilerleyen günlerde okuyabilirsiniz.

Baltık denizi üzerinden Petersburg’a feribotla geri döndüğümüzde Hermitaje Müzesi’nin önünde feribottan inip bu defa Vasilievsky Adası’na ve Paul and Fortes Kalesi’ne doğru yürümeye başladık. Oldukça uzun ama keyifli bir gün oldu.

Dönüş yolunda oturduğumuz Neva Nehri üzerindeki bir  platformda faaliyet gösteren restoran hala aklımdadır.

Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

PETERSBURG İZLENİMLERİ

Dört gecelik Petersburg gezimizin sonunda çok güzel hatıralarla ve bir gün mutlaka tekrar gelmek üzere şehirden ayrıldığımızda hepimiz çok üzgündük. Kanalları ile Venedik ve Amsterdam, mimarisi ile İtalyan, soğukluğu ile Alman, binalarındaki estetik  yönü ve operaları ile Viyana’yı , sarayları ile Fransa’yı andıran ama hepsinden farklı olarak çok geniş ve düzenli bir şehir St.Petersburg .

Gördüğünüz gibi yollar ve kaldırımlar oldukça geniş. Çarpılma pahasına fotoğraf çekmişim :))-St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Sekiz şeritli yolların her iki tarafına da en az iki üç şeritli kaldırımlar  ekleyin. Ortaya on iki on dört şeritli yollar çıkıyor.

Hele hele Petersburg’un ardından Moskova’ya gittiğimizde niye bütün geziyi Petersburg yapmamışız diye de bol bol hayıflandık. Şaka bir yana ayrılması zor şehirlenden.

Yeri gelmişken gezmek için en az beş gün ayırmalısınız yoksa bizim gibi keşke bir günümüz daha olsaydı diye hayıflanıp durabilirsiniz.

İnsanları yardımsever ve bir çoğu İngilizce konuşabiliyor. Hatta Rus çizgi film kanallarında bile çocuklara yönelik İngilizce eğitimi veren programlar vardı. İnsanlar turiste karşı oldukça saygılı. Biz hiç bir olumsuz olayla karşılaşmadık.

Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Pazartesi günü geldiğimiz Petersburg’dan cuma sabahı Moskova’ya gitmek üzere ayrılıyoruz. Tren istasyonunun adı Moskov Station. 700 kilometrelik  yolculuk yaklaşık 3 saat 50 dakika sürecek. Küçük bir not Moskow Station alışveriş merkezi tadında haberiniz olsun.

Sankt Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Moskow Station – St.Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri

Bitirmeden önce uber’in çok yaygın olduğunu ve taksilere göre çok daha güvenli ve ekonomik olduğunu eklemeliyim. Biz dört gün boyunca nereye gidersek gidelim uber kullandığımız için oldukça rahat ettik.

Bu yazı çok uzamış olabilir. Aslında yazacak daha çok şey var buraya kadar okuduysanız sizi yazılarımla sıkmamışım demektir. Okuyanlara faydalı olduğunu umarak yazımı bitiriyorum. Sormak istediklerinizi yazımın altında ki iletişim kutusunu doldurarak sorabilirsiniz.

Sevgiyle Kalın..

 

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

11 Responses to “St. Petersburg Gezi Rehberi ve Petersburg İzlenimleri”
 1. GULAY GORAK 25 Mayıs 2018
  • admin 25 Mayıs 2018
 2. Neşe Balkanlı 26 Haziran 2018
  • admin 1 Temmuz 2018
 3. fatih bal 17 Şubat 2019
 4. Gülay Arpalı 22 Temmuz 2019
  • admin 17 Ağustos 2019
 5. Cumhur Ergenç 9 Ağustos 2019
  • admin 17 Ağustos 2019
 6. heryiğit 29 Aralık 2019
  • admin 30 Aralık 2019

Bir Yorum Yapın