Slovakya, Bratislava Gezi Rehberi ve Slovak Pub

Bir önceki ve ilk blog yazım olan Viyana yazımın sonunda anlatmıştım ( Viyana yazım için  Viyana Gezi Notları ve Çocuklar için tavsiyeler ) 6 gün Viyana da kaldıktan sonra neredeyse gelmekten vazgeçip bir günümüzü daha Viyana’da geçirebilmek için az daha göremeyecek olduğum üke ve o ülkenin küçük büyük başkenti Bratislava. Slovakya, Bratislava gezi rehberi ve yerel restoran Slovak Pub yazı başlığımda ki Slovak Pub ne ola ki diye sormadan ben söyleyeyim yazımın ilerleyen kısımlarında anlatacağım restoran:)

Viyana gezimizin son gününde Viyana Erdberg otobüs terminalinden sadece 1 saat 5 dakika süren bir yolculukla 3 kişi 33 Euro ya gidiş dönüş bileti alarak Bratislava’ya ulaştık. Otobüsten Bratislava Most SNP  denilen Ufo köprüsünün hemen altındaki durakta inerseniz indiğiniz yer şehir merkezine benzemese de aslında tam merkez. 100 metre yürüyünce merkezde olduğunuzu hemen anlayıveriyorsunuz.

Otobüsten  iner inmez karşımıza şu küçük şirin trenlerden bir tanesi çıktı. Bratislava’yı gezmek için tam bir günümüz olduğu için zamandan kazanmak amacıyla hızlıca binmeye karar verdik.Tren görünümlü otobüsler Bratislava Ulusal Tiyatrosunun hemen yanından kalkıyorlar.

Bratislava Haritası

Nereden bineceğimizi öğrendikten sonra kaleye çıkmak için biletlerimizi aldık. Bu arada hatırlatmakta fayda var Türkçe dil desteği mevcut. Hareket saatine 20 dakika var Duru dondurma diye tutturunca şuralarda belki buluruz ümidiyle yürüdüğümüz yol şehrin en merkezi yerine  Cumil (Man at work) heykelinin önüne çıktı. Dediğim gibi biz bu duruma biraz şaşırmış olsak da siz şaşırmayın hemen gezmeye başlayın 🙂

Malum vakit az zaman kaybetmeyelim diye kaleye minik şirin otobüslerle çıkıyoruz. Tur ücreti kale için 10 Euro. Toplam yolculuk 1 saat sürüyor. 45 dakikası gezi 15 dakika kale de fotoğraf çekme ve gezme molası şeklinde.

kaleye çıkan şirin otobüsler

yol boyunca şehrin tarihi yapısından  kiliselerinden ve Cumhurbaşkanlığı sarayı hakkında bilgiler alarak kaleye çıkıyorsunuz.

Slovak Ulusal Radyo Binası ters pramit şekli ile hemen ilginizi çekiyor. Hemen önünde 600 kişilik etkinliklerin düzenlenebileceği konser salonu da varmış.

Slovakya Radyo Binası

Bu şehrinde Viyana gibi Habsburg hanedanının imparotiçesi Maria Theresia’nın etkisinde kaldığını ve çok yakın ilişkiler içerisinde bulunduklarını öğreniyoruz. Şimdiki Cumhurbaşkanlığı sarayının dahi bir zamanlar Maria Theresia’nın özel  davetlerinde kullanıldığını yine gezimiz sırasında öğrendiklerimizden.

Bratislava Cumhurbaşkanlığı Sarayı

Kaleye çıktığınızda manzara gerçekten güzel. Tuna nehrine tepeden bakacak şekilde konumlandırılan kale 85 metre yüksekliğinde imiş. 800’lü yıllarda yapılan kale 1800 lü yıllarda çıkan yangında çok zarar görmüş yeniden inşası ise 2.dünya savaşından sonra olmuş. Bratislava çok yeşil bir şehir aynı zamanda da küçük. Zaten kendilerine “LİTTLE BİG CİTY “diyorlar. Bu yazıyı otobüsler başta olmak üzere bir çok yerde görüyorsunuz.

Kaleden Şehir manzarası ve ufo köprüsü

Kale

1 saat süren tur bittiğinde sıra şehir merkezine geliyor. Otobüsten yine Ulusal Tiyatronun orada iniyorsunuz. İçeriye kalabalığa doğru yürüdüğünüz de de şu meşhur heykelleri görmeye başlıyorsunuz. Sıra sıra hepsine bir şekilde tesadüf ediyorsunuz. Şunu söylemem gerekirse çok şirin güzel temiz ve görmeye değer bir kent.

Eski şehir Stare Mesto olarak adlandırılıyor ve Avrupa’nın bir çok yerinde olduğu gibi her yerde barok tarzı binaları görebilirsiniz. En güzel tarafı da tarihin korunmuş olması .

Yürümeye başladığınızda Man at Work çalışan kanalizasyon işçisinin heykelini göreceksiniz.

Meşhur Cumil heykeli

Ardından Schoner Naci olarak bilinen şapkasının altında fotoğraf çektirmek için insanların sıraya girdiği şapkalı adam heykeli ile karşılaşacaksınız.

Schoener Naci heykeli

Fransız konsolosluğu önünde duran Napolyon heykeli,

Napolyon Heykeli

 

Bir kaç yüz metre sonra Hlavne Namesti olarak adlandırılan Hlavne meydanı hemen sağ tarafınızda kalacak. Gece aydınlatmasının çok güzel olduğu söyleniyor ama biz akşamüzeri dönünce göremedik.

Hlanve Namesti’den devam edince Michael Kapısına geleceksiniz. Şehrin 4 kapısından günümüze kadar ulaşabilen tek kapısı.

Michael Kapısı

Michael Kapısı

Kapıların hepsini bir arada görebilmeyi isteyip yürümeye devam ettiğinizde  kapının içinde başkentlere uzaklıkları gösteren sıfır taşını göreceksiniz.

Sıfır kilometre taşı

Sıfır kilometre taşı

Kapıdan çıkmadan önce bütün ara sokaklara girip stero mesto’da kaybolabilirsiniz. Keyfi vitrinler ve heykeller sizi bekliyor olacak.

Vaktiniz olur ise Stero Mesto’dan biraz dışarıda bulunan  St.Martin Katedralini de gezmenizi tavsiye ederim. Gotik tarzda 1452 yılında inşa edilen katedral tarihi yapısı dışında kral ve kraliçelerin taç giymesi ile de ünlenmiş. Ünlü Hafburg Hanedanı Maria Theresa da şehrin kapısına kadar korumaları ile gelip şehrin kapısında korumalarını bırakmış, sadece iki koruma eşliğinde Martin Katedrali’nde taç giyenlerden imiş.

BRATİSLA’VA DA NE YENİR

Slovakya’ya gitmeden önce yine blogları tarayıp Bratislava ‘da ne yenir araştırmalarına başlamıştım.  Bir çok tavsiyeye denk geldim ama içlerinden bir tanesi nedense beni çağırıyor gibiydi. Yanlış hatırlamıyorsam bir erasmus öğrencisinin  tavsiyesi idi. Dünyanın en iyi 25. mutfağı şeçilmiş bir restoran tavsiye ediyordu. Yazımı hazırlarken araştırdım tekrar http://erasmusu.com site yazarının tavsiyesi imiş, yazarına buradan sevgilerimi gönderiyorum:)

Şehir merkezini de gezdikten sonra eh artık yemek yiyebiliriz diyerek bizi çağıran restorana doğru yola çıktık.

Restoran’ın adı Slovak Pub ama hemen uyarayım eski şehrin için de göreceklerinizden birisi değil. Şehrin kapısı olarak adlandırılan Michael Kapısından geçtikten sonra Crown Plaza ya doğru tramvayların geçtiği yolu takip ederek düz devam edin. Orada yan yana sıralanan dükkanların yanında göreceksiniz.Adresi Obchodna 613/62 Stare Mesto şeklinde. İnternet adresi http://www.slovakpub.sk/en/ şeklinde. Gideceğiniz dönem yoğun bir dönem olacaksa belki önceden rezervasyon yaptırmak istersiniz.

Slovak Pub oranın en eskilerinden. Yol boyunca gördüğümüz hamburger pizza yenilen mekanlardan sonra burası bize çok güzel geldi. Garsonlar da çok kibarlar.

Slovakya, Bratislava gezi rehberi ve yerel restoran Slovak Pub

Ekmeğin içinde servis edilen sarımsak çorbası o kadar lezizdi ki iki tane söyledik yine de yetmedi. İzmir’e döner dönmez 2 kez sarımsak çorbası yapmayı denedi isek de başarılı olamadık.Yılmak yok yapıncaya kadar devam. 

Meşhur Haluskay’ı denedik pek beğenmedik. Bizim mantının başka bir türevi yoğurtlu makarnamsı bir yiyecek diyebiliriz.

Slovakların meşhur sarımsak çorbası

 

Bratislava geleneksel yemekleri

Bratislava geleneksel yemekleri

Bratislava geleneksel yemekleri

 

Bratislava geleneksel yemekleri-Halusky

Geleneksel Slovak Yemekleri-Lahana çorbası

Siparis üzerine yapılan ve sıcak servis edilen geleneksel tatlıları

3 tabak çorba , 1 tabak haluska 1 porsiyon et yemeği, 1 posiyon dana bonfile ve salata’nın yanında içtiğimiz biraz ve şarapların hepsine 55 Euro ödedik. Yediğimiz bu lezzetli yemeklere Avrupa standartlarının altında oldukça makul sayılacak bir rakam ödemiş olduk.

Dikkatimi çeken bir diğer husus da dondurmacıların önündeki uzun kuyruklardı. Türkiye’de devlet daireleri önünde görmeye alışık olduğumuz cinsten. Benim fıtratıma uymadığı için yemek için sıra beklemek biz tadına bakmadık hiç birinin. Sakin bir dönemde giderseniz belki meşhur lavantalı dondurmaların tadına bakabilirsiniz.

Dondurma kuyruğu

Genel anlamda Bratislava’da zaman geçirmekte zorlanmazsınız. Keyifli sokakları, cafe ve barları ile ayrılmak istemeyeceğiniz bir şehir. Bir çok blog da konaklamaya gerek olmadığı yazılmışsa da ben bu fikre katılmadığımı söylemeliyim. Bizim gibi sindire sindire gezmeyi seviyorsanız elbette bir gece kalıp şehrin gecesini de görüp şehirden öyle ayrılabilirsiniz.

Alışveriş konusunda ise store mesto da küçük hediyelikler bulabilirsiniz. Ünlü markalar henüz Bratislava’ya giriş yapmamışlar. Bu iyi mi kötü mü ona siz karar verin. Alışveriş sevmeyen bizim için sorun teşkil etmiyor.

 

BRATİSLAVA’YA NASIL GELİNİR

Bratislava’ya Wıen Schwechat havalanından , havalimanın önünden kalkan otobüslerle 45 dakika da araç kiralayacaksanız aracınızla yarım saatte ulaşabilirsiniz.

Budapeşte’den gelmek isterseniz Keleti tren istasyonundan bineceğiniz trenlerle 3 saatlik bir yolculuk sonrasında Bratislava’ya ulaşmanız mümkün. Biz Budapeşte’de iken gidip gitmeme konusunda yine kararsız kalmış ve mesafenin yakınlığından dolayı Viyana seyahati sırasında gitmenin daha doğru olacağına karar vermiş idik. Aynı gün gidiş dönüş 3 saatlik tren yolculuğu yorucu olabilir diye düşünmüştük.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

Bir Yorum Yapın