Samos Adası Gezi Rehberi ve Samos İzlenimlerim

Eylül ayı ortalarında havalar henüz daha güzelken 5 kız 3 gece kalmalı Samos tatili planladık. En küçüğümüz 3,5 yaşındaki Duru.Her zaman olduğu gibi iş yine başa düştü bloglar tarandı, gezi yazıları hatmedildi, haritadan mesafeler ölçüldü, hava durum raporları kontrol edildi. En nihayetinde bir gezi programı hazırlandı. Gezilip görülen yerler de Samos Adası Gezi Rehberi ve Samos İzlenimlerim yazımda sizlere aktarıldı.

Samos Adasında Konaklama

Yine ilk öncelik kalınacak yerde; yer bakalım da nerede kalalım ? Gitmeden önce yazılardan edindiğim izlenim Samos adasında kalınabilecek yerlerin Vathi, Kokkari ,Pythagorion ve Karlovasi olduğu yönünde idi. Ama gidip gördükten sonra benim nezdim de kalınabilecek en güzel yer Kokkari ve Pythagorion.

Biz Kokkari’yi tercih ettik ve denize 10 metre mesafede ki elenipansion isimli küçük şirin bir aile işletmesinde kaldık. İçinde küçük bir mutfak da vardı. Eleni pansiyonu buradan görebilirsiniz. https://www.booking.com/hotel/gr/pension-eleni-studios.tr.html

Kokkari Eleni Pansiyon-Samos Adası Gezi Rehberi ve Samos İzlenimlerim

Kokkari Eleni Pansiyon-Samos Adası Gezi Rehberi ve Samos İzlenimlerim

Sahibi Eleni 85 yaşlarında çok cana yakın bir kadın. Pansiyon çok temiz ama lüks arıyorsanız tavsiye etmiyorum. Aslında Yunan adalarını gezerseniz çoğunda aynı tip odaları görürsünüz lüks barındırmayan vasat mobilyaları vardır ama temiz yerlerdir.

Gezmek için araç kiralamak şart. Gitmeden önce rentalcar uygulaması üzerinden aracımızı da kiraladık. Rentalcar araç kiralama uygulamasını tavsiye ederim. http://www.rentalcar.com Ben yıllardır kullanıyorum ve şimdiye kadar hiç bir sorunla karşılaşmadım. Gideceğiniz bölgedeki en uygun fiyatlı araç kira bedellerini gösteriyor. Bizim şimdiye kadar kiraladığımız en ekonomik araba kirası sanırım Venedik-Floransa gezimizde idi. 6 günlük Picasso C4 kirası sadece 254 lira idi.

Kuşadası’ndan kalkan Meander firmasına ait feribot 1.5 saatlik bir yolculuktan sonra Vathi limanına yanaşıyor.  Gümrük işlemleri bütün Yunan Adalarında olduğu gibi yavaş. Dışarıda güneşte beklemek yerine her zaman ki gibi feribotta gölge de beklemeyi tercih ediyoruz. Sonunda gümrükten geçip nihayet adaya ayak basıyoruz. Küçük bir not:Haftanın belirli günleri Pythagorion’a da geliyorlar artık.

Araç kiralama firmalarının hemen hemen çoğu limanın karşısında hemen aracınızı alıp yola koyulabilirsiniz. Bizde öyle yapıyoruz aracımızı alıp yola koyuluyoruz.

Aracın fiyat fayda performansı çok iyi. Kokkari’ye gitmek için Liman’ın tam tersi istikamate doğru yol almak gerekiyor. En çok 10-12 km. sonra Kokkari’desiniz. Hemen eklemeliyim Kokkari içinde nefis plajlar barındıran küçük bir balıkçı kasabası.

Otelimize yerleşip kapının önünden geçen manav arabasından salatalık domates yumurta alıyoruz. Her şey çok şirin görünüyor gözümüze.

Biraz dinlenip kendimizi sokağa atıyoruz.  Yürür yürümez Meltemaki karşımıza çıkıyor. Bloglarda tavsiye edilen Meltemaki’ye oturuyoruz. Önü plaj isteyen denize giriyor. Meltemaki bana sorarsanız ününü hak etmeyen bir restoran. Porsiyonlar başka restoranlara göre küçük ve özel değil yedikleriniz. Az sayılmayacak bir hesap ödeyip yürümeye başlıyoruz.

KOKKARİ

Yürüdükçe karşımıza çıkan  daracık sokaklar , maviye ve beyaza boyalı evler, renk renk çiçekler bizi kendisine hayran bırakıyor.

Kokkari'de ara sokaklar -Samos Adası Gezi Rehberi ve Samos İzlenimlerim

Kokkari’de ara sokaklar -Samos Adası Gezi Rehberi ve Samos İzlenimlerim

Yolun denizle kavuştuğu yer Kokkari’nin şu meşhur manzarasını en güzel izleyebileceğiniz yer. Yönümüze diğer tarafa doğru çeviriyoruz bir başka koy heyecan içerisinde yürürken yanında bir tane daha. 3 şirin koy yan yana Kokkari de etrafında leziz yemekler yapan tavernalar, ouzeriler ve denize karşı oturup bir şeyler yudumlayabileceğiniz bir çok kafe var. Biz her akşam aynı ouzeride ahtapot yedik ve frantzeskos içtik ne manzaraya doyabildik ne de ahtapota.

Frantzescos Samos adasının ünlü ouzosu. Sakız adasında sakız kokulu Kazanisto, Middili’de yeşil Barbariani meşhur. Bunlar hepsi 38 derece olduğu için içimleri çok hafif.

Kokkari’nin en güzel manzarası-Samos Adası Gezi Rehberi ve Samos İzlenimlerim

 

Samos Adası Gezi Rehberi ve Samos İzlenimlerim

Kokkari-Samos Adası Gezi Rehberi ve Samos İzlenimlerim

Kokkari Kilisesinde vaftiz töreni hazırlıkları-Samos Adası Gezi Rehberi ve Samos İzlenimlerim

Kokkari’te gitmişken mutlaka kilisesine de uğrayın derim.

SAMOS ADASI 2.GÜN  

Sevgili arkadaşım Kevser’in çaysızlık başına vurduğu için hiç üşenmeden yanında getirdiği çaydanlıkta çay demleyip Eleni’nin bahçesinde Türk usulü kahvaltımızı yapıp yola koyuluyoruz.

Eleni’nin bahçesinde Türk usulü kahvaltı-Samos Adası Gezi Rehberi ve Samos İzlenimlerim

İlk durak Vathi arkadaşımız Berrin bugün katılıyor aramıza. Berrin’i almak için Vathi’ye gidiyoruz. Planımız bugün bu yüzden Vathi’den başlıyor.

Biraz merkezde gezdikten sonra adanın müdavimlerinden tavsiye aldığım Paleakastro köyüne doğru yola çıkıyoruz. Köy çok yakın. Ama bizim beklentimizi karşılamıyor belki oradaki yerli halk ile kaynaşıp çok vakit geçirsek severiz ama gezmek için ayrıca gitmeye gerek yok.

LİVADAKİ KOYU

Oradan çıkıp sakin havada maldivlere benzetilen Livadaki koyuna gidiyoruz. Biraz denize girer serinleriz diye düşüyoruz. Livadaki plajı için Vathiyi geçip adanın diğer tarafına geçmeniz gerekiyor yolu tahminen 45 dakika kadar sürüyor. Gözleriniz aşağıda resimde gördüğünüz yazıyı arasın görünce sola dönmeniz gerekiyor.

Tabeladan sonra şose yoldan gidiyorsunuz 3-4 km kadar. Yol biraz bozuk ama korkmaya gerek yok. Biz kız kıza kiralık arabamızla geçtik o yollardan

Livadali Beach tabelesini görünce sola dönün-Samos Adası Gezi Rehberi ve Samos İzlenimlerim

Koy gerçekten güzel. Denizin içine atılan şezloglar cabası. Hafif rüzgar var iyi de var yoksa kimse bizi koydan alıp başka yere götüremez gibi hissediyoruz.

Livada'ki koyu

Livada’ki koyu-Samos Adası Gezi Rehberi ve Samos İzlenimlerim

MONALATES KÖYÜ

Tadı damağımızda kalarak yola koyuluyoruz. Sonraki durak Kokkariyi geçip Monaletes’e gitmek şeklinde. Kokkari’den Monaletese giderken Lemonaki,Tsudamaki ve Tsadou plajlarını sırasıyla geçiyorsunuz. Vaktiniz varsa aşağıya inip denizin tadını çıkarabilirsiniz. Koylarda da kalmak için tesisler olduğunu söylemeliyim. Bu koylarda gün batımı manzarasını izlemek paha biçilemez gibi hissettiriyor.

10 km gitmeden Monalates için sola yol ayrılıyor,döndükten sonra tüm manzara izlemeye değer. Çınar ormanlarından geçip yukarıya doğru devam ediyorsunuz. Biz sonbaharda gittiğimiz için çınarlar yapraklarını dökmüş bize de  anın keyfini sürmek kalmıştı.

Monalates yolu-Samos Adası Gezi Rehberi ve Samos İzlenimlerim

Duru ve ben:))

Monaletes’ çıkan yol biraz zorlu ama gözünüz korkmasın. Lastikleriniz ve co-pilotunuz sağlam olsun yeter. Köye girince arabanızı köyün girişine otopark alanına park ediyorsunuz ve yürüyerek köyü geziyorsunuz.

Köy zaten çok küçük ama manzara nefis. Yaşlılar evlerinin önünde oturuyor daha genç olanlar çalışıyor. Seramik dükkanları, el sanatları atölyeleri var bolca. Güzel hediyelikler alabilirsiniz.

Monalates-Samos Adası Gezi Rehberi ve Samos İzlenimlerim

Monalates Köyü-Samos Adası Gezi Rehberi ve Samos İzlenimlerim

Monalates Sokakları-Samos Adası Gezi Rehberi ve Samos İzlenimlerim

Bütün sokaklarına girdikten sonra köy meydanı desem değil ama meydan olan ve bir kaç tavernanın bulunduğu yerde yemek yiyoruz. Sahibi İtalyan’mış. İtalya’dan kalkmış Samos adasında dağın tepesinde kurulu Monaletes köyüne  yerleşmiş ve orada taverna işletiyor. Tuhaf değil mi:)

Monalates sokakları

Gezi ekibimiz

KARLOVASİ

Restoran sahibi ile sohbetten sonra Monaletes’ten ayrılıp Karlovasiye doğru devam ediyoruz. Biraz yol gitmek gerekiyor. Sanıldığı kadar yakın değil. Yada yol çalışması olduğu için bize öyle geliyor. Karlovasi çok soğuk ve sevimsiz geliyor . Aslında adanın nüfus olarak en kalabalık şehri. Arabamıza çarpıp özür dilemeyen papaz da eklenince bir daha dönmemek üzere ayrılıyoruz Karlovasi’den.

Karlovasi kilise-Samos Adası Gezi Rehberi ve Samos İzlenimlerim

Dönüş yolunda hepimiz çok yorgunuz çok yoğun bir programı bir güne sığdırdık. Sevgili Müşerref Duru’ya uçan kuş ve babasına dair duygusal masallar anlatınca Duru babamı özledim diye ağlıyor o ağladıkça bizde ağlıyoruz ..

Akşam yine Kokkari’de Kokoras isimli ouzeri’de yiyoruz yemeğimizi. Restoran sonraki her gelişimde uğrak yerim oluyor..

Kokkaras restoran-Samos Adası Gezi Rehberi ve Samos İzlenimlerim

SAMOS ADASINDA 3.GÜN

3.gün planımız önce Mitilini’yi gezip sonra Pyhtagorion sonrasında da Dilek Burnuna en yakın nokta Psili Amnos da denize girme şeklinde .

MİTİLİNİ KÖYÜ

Mitilini küçük bir kasaba. Vathi’den 10-12 km. mesafede dağların arasında. Meraklı iseniz kasabadaki Paleontoloji müzesini gezebilirsiniz. Sokaklarının arasında dolaşın vaktiniz varsa. Sokaklar hafif yokuş benden söylemesi.Sonra da kasaba meydanında dinlenip yemek yiyebilir yada Duru gibi bütün kedileri sevebilirsiniz.

 

Mytilini Kasabası

 

Kediler ve Duru

Mitilini de kedileri izlemek çok eğlenceli-Samos Adası Gezi Rehberi ve Samos İzlenimlerim

Sonra Pytagorion’a geçiyoruz ama hava çok sıcak mecburen geziyi yarım bırakıp hava serinleyince gezmek üzere erteleyip doğru Psili Amnos’a geçiyoruz. Şezlonglar ücretsiz. Siz sadece yediğinizi içtiğinizi ödüyorsunuz. Deniz de kumda çok güzel.Karşı kıyı memlekete ve Kuşadası’ndan kalkan gezinti teknelerine el sallıyoruz.

PYTHAGORİON

Eh artık hava serinledi biraz deyip Pythagorion’a yol alıyoruz. Psili Amnos ile Pythagorion 10 dakika mesafede ancak . Manzara nefis sokaklar çok şirin dükkanların vitrinleri daha da şirin . Şehir de gezebileceğiniz Castle of Lycourgos Logothetes kalesi ve kale ile bitişik mezarlığı var. Oraya gidip geziyoruz.

Şehir adını M.Ö. 500’lü yıllarda yaşamış ünlü filozof ve pisagor teoremini bulan Pisagor’dan almış. Bu yüzden adada hem Pisagor’un hemde teoremini anlatan bir heykeli de bulunmaktadır.

Pisagor Heykeli-Samos Adası Gezi Rehberi ve Samos İzlenimlerim

 

Phsagorion kalesi-Samos Adası Gezi Rehberi ve Samos İzlenimlerim

Kale’ye bitişik mezarlık-Samos Adası Gezi Rehberi ve Samos İzlenimlerim

Yine Duru kendine sevecek bir hayvan buldu. Biberonla keçi de besledikten sonra koyda yol boyu yürüyoruz. Ahtapot nasıl dövülür onu izliyoruz. Her yerde kurutulmak üzere asılmış ahtapotlar hemen dikkatinizi çekiyor.

Ahtapotlar kurutulmak üzere asılıyor bu adada-Samos Adası Gezi Rehberi ve Samos İzlenimlerim

Bütün sokaklara girip çıktıktan sonra gözümüze kestirdiğimiz bir yerde yemek için oturuyoruz ama arkadaşımız Kevser’in telefonu yok. Koşa koşa kaleye gidiyoruz oturduğumuz yere bakıyoruz telefon hala orada. Hiç kimse ellememiş,adanın ne denli güvenli olduğunu anlıyoruz.

Yemekler yine orta halli. Porsiyonlar küçük. Sakız’da tepeleme gelen yemekler burada Türkiye misali geliyor. Fazla turistik diye düşünüyoruz ama olsun karşımızda tekneler ve deniz akşamın keyfini çıkarıyoruz. Dönüş gece geç saatte oluyor ama yollar güvenli hiç sıkıntısız eve varıyoruz.

SAMOS ADASINDA 4.GÜN 

VATHİ

Bugün son günümüz. Kahvaltı sonrası toparlanıp yola çıkıyoruz. Bugünkü planımız Vathi Arkeoloji Müzesini gezip çarşıyı dolaşmak. Arabamızı teslim edip valizlerimizi de araç kiralama şirketine emanet ediyoruz. Seve seve kabul ediyorlar anlaşılan o ki alışmışlar artık. Sonra Vathi müzesine gidiyoruz.

Müze çıkışı merkezde ki çarşıyı geziyoruz. Çarşı çok kalabalık. İğne atsanız yere düşmeyecek gibi iken bir markete gidiyoruz biz çıkıncaya kadar sokaklarda hiç kimse kalmamış. Siesta’ya çok bağlılar. Fazladan bir saat durmuyorlar. Turistik bir kaç yer hariç her yer kapalı.

Hafta içi olmasına rağmen siesta da sokaklar-Samos Adası Gezi Rehberi ve Samos İzlenimlerim

Feribota binmeden yemek yiyelim diyoruz. Ara sokakta harika bir restoran buluyoruz. Adı Viannis Ouzeri. 4 gündür arayıp bulamadığımız büyük ve lezzetli porsiyonları burada buluyoruz. Kalamarı ve köftesi çok güzel. Yüzümüzden de anlaşılıyordur sanırım.

Bu tavernayı tavsiye ediyorum yerli halk oturuyor genelde.

Adada  4 gün boyunca öyle güzel vakit geçirdik ki kimse dönmek istemiyor, kalbimizi adada bırakıp,  İzmir’e bu duygular eşliğinde dönüş yapıyoruz.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

Bir Yorum Yapın