Sakiz Adası Gezi Rehberi

Bugüne kadar kaç kez gittiğimi bilmediğim gidip gele dostlar edindiğimiz ada olan Sakız hakkında ;Sakız adası gezi rehberi ve Sakız adası izlenimlerim..

SAKIZ -CHİOS ADASINA NASIL GİDİLİR

Yunanistan’ın Türkiye’ye en yakın adalarından biri olan Sakız Adası’na yada diğer adı ile Chios adasına gitmek için Çeşme limanından Ertürk, Turyol ve Sunrise firmalarının feribotlarına binebilirsiniz. Sunrise Yunan’lı bir şirkete ait ve feribotu diğerlerine göre daha küçük.

Yaz boyunca her gün sabah 9:00, akşam 18:00 karşılıklı seferler mevcut.Kış sezonunda akşam dönüş saati 17.00 oluyor.

Sakız adası Türkiye’ye çok yakın. Yolculuk için Ertürk katamaranını seçerseniz 20 dakikada bile adaya varabilirsiniz. Katamaran kapılarını kapattığı için açık havaya çıkamadığımızdan biz tercih etmiyoruz. Fakat hızlı olması sebebi ile bir çok kişinin tercihi.

Sunrise feribotu 50 dakikada,Ertürk firmasının normal feribotu 30-35 dakikada varıyor adaya.

Normal feribot gidiş dönüş 25 Euro. Katamaran ise 35 Euro. Siz hangisini tercih ederseniz .

Sakız adası gezi rehberi ve Sakız adası izlenimlerim

KAPI VİZESİ

Sakız Adasına gidebilmek için Shengen vizesi yada kapı vizesi almanız gerekiyor.

Kapı vizesinin Samos, Rodos, Kos, Midilli ve Sakız adaları için geçerli olduğunu hemen söyleyeyim.Kapı vizesi ile tek girişli 15 güne kadar kalmalı vize alabilirsiniz.

Kapı vizesi için evraklarınızı gidiş tarihinizden en az 3 gün önce turizm şirketlerine ulaştırmanız lazım. Yada iki gün önce Çeşme limanda bulunan turizm acentesine elden teslim etmeniz gerekiyor. Evrak olarak sadece fotoğraf ve pasaport fotokopisi yeterli.

Adaya giden feribotların hepsi aynı saatte hareket ettiği için hemen hemen hepsi aynı zamanda varıyor.Tabii bu durum gümrük kapısında izdihama neden oluyor. Yüksek sezonda gidiyorsanız gümrükten geçmek için 2 saat bile bekleyebilirsiniz. Biz çok defa denk geldik. Artık sıcakta güneşin altında beklemektense feribotun açık havasında gölgede sıranın bitmesini tercih ediyoruz.

En son gidişimde dikkatimi çeken bir konu ise bekleme bölümüne 3-5 sandalye, bir şemsiye ve su ve bisküvi alabileceğimiz otomat koyulmuş. Yunan görevlilerinin yıllardır kapıda bekleyen ve adaya hareket getiren, ekonomiye katkı sağlayan Türk vatandaşlarına bu hizmeti vermek için çok geç kalmış olduklarını düşünüyorum.

Bazen gümrükten geçebilmek için 2 saat beklemek gerekiyor.

SAKIZ ADASINDA NEREDE KALINIR

Sakız adasının merkezinde konaklayacak iseniz Liman’ın güney tarafında Chios Chandris oteli  bir alternatif. En güzel tarafı deniz manzarası.

 

 

En son gidişimizde Chandris otelden hava alanı yönüne doğru 500-600 metre uzaktaki Grecian Castle otelde konakladık ve çok memnun kaldık. Temiz düzgün, bakımlı ve havuzu olan bir oteldi. Deniz gören odaları olduğu gibi arka tarafa bakan sessiz sakin odaları da mevcut.Üstelik kahvaltısı ada standardına göre çok çok iyi ve çeşitli idi.http://www.greciancastle.gr/en/ Otelin fotoğrafları için tıklayabilirsiniz.

Greecian Castel otel

Greecian Castel otel

Odaları şık ve temizdi.

Merkezde kalmak için çok alternatif olmadığını eklemeliyim.

Adanın güney tarafındaki Karfas bölgesi konaklama için tercih edilebilir. Plajları ve tesisleri ile özellikle yaz sezonu için çok tercih edildiğini söylemeliyim. Karfas merkeze sadece 4-5 km. uzaklıkta.

Yaz sezonu için Kuzey istikametinde yer alan Chios merkeze 5-6 km. civarında olan Vrandatos bölgesi de tercih edilebilir. Das Klopatra olarak geçen yerde Kyveli otel apart otel olarak hizmet veriyor. Bir kaç kez Kyveli otelde de kaldık. Önü deniz havuzlu orta halli vasat bir otel. Otelin fotoğrafları için http://www.kyvelihotel.gr/. Kyveli dışında o bölgede konaklayabileceğiniz başka tesisler de mevcut.

Adanın güneyine inerseniz konaklama için çok alternatif bulabilirsiniz. Mesta’da kale içinde bölgenin dokusuna uygun hizmet veren küçük taş oteller var. Kış yada bahar sezonu için tercih edilebilir.

Adanın güney tarafında ortada Vessa isimli küçücük bir köyde eski bir konakta hizmet veren Tradational Butik otel Lanthe’yi de araba kiraladıysanız düşünebilirsiniz. Otelin görüntüsüne Tradational Butik Hotel Lanthe den ulaşabilirsiniz. Köyün küçüklüğüne aldırmıyorsanız kalması keyifli bir otel.

Butik Hotel Lanthe Vessa Köyünde

Bahsi geçmişken Vessa’da merkezdeki köy kahvesinde yemek yiyebilirsiniz.Sahibi Kosta ve eşi ile artık gide gele ahbap olduk. Ayrıca uygun fiyata sakız satıyorlar aklınızda bulunsun. Çok sıcak ve yardımsever insanlar olduğunu ekliyeyim.

SAKIZ ADASI ARAÇ KİRALAMA VE ULAŞIM 

Araba kiralama firmaları liman çıkışında toplanmış durumdalar. Çok sayıda firma hizmet veriyor. Yüksek olmayan sezonda fiyatlar küçük arabalar için 25-30 Euro. Yaz sezonunda 35-40-45 Euro civarında. Yazın rezervasyona ihtiyaç duyabilirsiniz. Yaz harici her daim araç bulmak mümkün. Bilinen büyük firmaların yanında yerel firmalardan da hizmet alabilirsiniz. Zaman zaman saatler konusunda daha esnek olabiliyorlar. Öğlen 12 de aldığınız arabayı ertesi gün 17.00 de teslim etmenize müsaade edebiliyorlar.

Araç kiralamak şart mı? Merkezde kalacaksanız hiç gerek yok ama adayı gezmek köylerine gitmek istiyorsanız evet şart. Toplu taşıma çok iyi değil. Otobüs aralıkları uzun. Siestayı da hesaba katarsanız zor oluyor.

Başka bir alternatif olarak turizm firmaların 11.00 ile 17.00 saatleri arasında gerçekleştirdiği günübirlik turlarına katılabilirsiniz.

SAKIZ ADASI GEZİLECEK YERLER

Sakız kalesi ve içindeki Justinyen Müzesi, Yel değirmenleri,Osmanlı döneminden kalan Mecidiye camisi ve içindeki Bizans müzesi, Ortodoks kilisesi, Chios Yunan Folklor müzesi ve Koreas Kütüphanesi, Chios Arkeoloji Müzesi ve Chios Denizcilik Müzesi. Unuttuğum bir şeyler vardır mutlaka:))

Sakız Limanından indikten sonra 3-400 metre sonra kale hemen karşınıza gelir.

Chios Castle

Chios Castle

9.y.y. da yapılan kale 15.y.y. da onarımdan geçmiş. Şu an kale duvarları için restorasyon çalışmasının mevcut olduğunu eklemeliyim. Kale içi denilen bölge oldukça büyüktür. Merkezinde kahve içip yemek yiyebileceğiniz cafeleri mevcut.

Kale içindeki meydanda çok sayıda mekan var

Kale bölgesinde Osmanlı döneminden kalma Türk Hamamını görebilirsiniz. Girişi ücretsiz.

Kale’den çıktıktan sonra Biraz yürüyünce N.Plastira Meydanına gelirsiniz. Bu meydan bir çok yolun kesişim noktasında bulunur.

Sakız adası gezi rehberi ve Sakız adası izlenimlerim

Sakız adası gezi rehberi ve Sakız adası izlenimlerim

Sakız adası gezi rehberi ve Sakız adası izlenimlerim

Sakız adası gezi rehberi ve Sakız adası izlenimlerim

Meydanda Sultan Abdülmecit zamanında yaptırılan Mecidiye Camisini göreceksiniz.Günümüzde cami Bizans müzesine dönüştürülerek müze olarak kullanılmaktadır.

Camiden sonra sakız çarşına gireceksiniz.Oldukça keyifli dükkanlar göreceksiniz.

Sakız adası gezi rehberi ve Sakız adası izlenimlerim

Sakız Çarşısından görüntü-Sakız adası gezi rehberi ve Sakız adası izlenimlerim

Balıkçılar,kasaplar fırınlar mağazalar derken yürüye yürüye katedrale ulaşabilirsiniz. Katedralin bahçesindeki şekiller deniz taşlarından yapılmış ilgi çekici.

Sakız adası gezi rehberi ve Sakız adası izlenimlerim

KOREAS KÜTÜPHANESİ VE FOLKLOR MÜZESİ

Katedralin hemen alt tarafında Koreas kütüphanesi ve Folklor müzesi mevcut. Giriş ücreti 2 Euro. 14.00 a kadar gezebilirsiniz. Sonrası siesta.

Koreas Kütüphanesi

Folklor müzesinde Chios halkının geleneksel kıyafetleri, ağaç işleri, seramik işleri gibi el işleri tanıtılmakta. Küçük bir resim galerisi de var.

Sakız adası gezi rehberi ve Sakız adası izlenimlerim

Sakız adası gezi rehberi ve Sakız adası izlenimlerim

Sakız adası gezi rehberi ve Sakız adası izlenimlerim

Sakız adası gezi rehberi ve Sakız adası izlenimlerim

Koreas kütüphanesinde ise 14.yy.dan 19.yy.a kadar çeşitli kitaplar mevcut.

Sakız adası gezi rehberi ve Sakız adası izlenimlerim

Koreas Kütüphanesi-Sakız adası gezi rehberi ve Sakız adası izlenimlerim

DENİZCİLİK MÜZESİ

Folklor müzesine kadar gitmişken merakınız varsa yakınlarında bulunan denizcilik müzesine gidebilirsiniz. Müze saat 15.00 e kadar açık.Giriş ücreti 2,5 Euro.

Sakız adası gezi rehberi ve Sakız adası izlenimlerim

Sakız adası gezi rehberi ve Sakız adası izlenimlerim

ARKEOLOJİ MÜZESİ

Denizcilik müzesine 6-7 dakika mesafede yer alan Arkeoloji müzesini de gezebilirsiniz.Müzenin giriş ücreti 2 Euro. Erken Neolithic dönemden Roma dönemine kadar çok sayıda parçayı içeriyor.

Sakız adası gezi rehberi ve Sakız adası izlenimlerim

Arkeoloji Müzesi -Sakız adası gezi rehberi ve Sakız adası izlenimlerim

Sakız adası gezi rehberi ve Sakız adası izlenimlerim

Arkeoloji Müzesi-Sakız adası gezi rehberi ve Sakız adası izlenimlerim

Müze cami ve katedral gezisinden sonra sahilde dinlenebilirsiniz. Bir sonraki durağınız Yel değirmenleri olacaksa dinlenmenizi mutlaka öneririm. Değirmenler için bir kaç kilometre yol yürümeniz gerekiyor. Arabanız yoksa tabii.

YEL DEĞİRMENLERİ

Adanın kuzeyine Vrandatos istikametine doğru limandan mesafesi 1.5 km olan küçük bir koy içerisinde buluna değirmenler adeta adanın simgesi haline gelmiş.

Sakız adası gezi rehberi ve Sakız adası izlenimlerim

Sakız değirmenleri-Sakız adası gezi rehberi ve Sakız adası izlenimlerim

1900’lü yılların başında yapılan değirmenler şu anda kullanılmıyor.Değirmenlerin hemen önündeki Milyo restoranda oturup keyifle manzarayı seyredebilirsiniz. Ben manzarayı çok sevdiğim için neredeyse her gittiğimde uğramaya çalışıyorum.

SAKIZ ADASI KÖYLERİ

Sakız adasının köyleri görülmeye değer güzellikte. En meşhur olanları Mesta ve Pirgi. Mesta ve Pirgi yolu üzerindeki Olimpi’de görülesi bir köy.

MESTA KÖYÜ

Adanın güneybatı ucunda yer alan Mesta ortaçağ dokusunu günümüze kadar koruyan 14.ty.y. dan kalma Ortaçağ köyü. Sokakları labirent  gibidir. Tüm sokaklar taştır.

Köye gittiğinizde  kendine has tarihi dokusu nedeniyle ortaçağda gibi hissedebilirsiniz.

Ayrıca Mesta’nın içerisinde yer alan hediyelik eşya dükkanları da çok zariftir. Çok sayıda cafe, restoran ve konaklama yeri mevcuttur. Mesta meydanında yer alan Taksiarhis kilisesinde’ki 70 kg. gümüşten yapılan Mikail ev Gabriel tablolarını görebilirsiniz.

Bizim orada bulunduğumuz günlerde denk geldiğimiz geleneksel Yunan düğününden manzaralar.

PİRGİ KÖYÜ

14.y.y.dan kalan eşine az rastlanır bu köyü mutlaka görmelisiniz. Sakız adasının merkezinden 25-30 km. mesafede yer alan Pirgi’de evlerin dış cepheleri kisista adı verilen geometrik süslemelerle kaplıdır. Sokaklarında dolaşırken büyülenmemek mümkün değil. Evlere mi bakıyorsunuz sanat eserine mi karıştırabilirsiniz.

Sakız adası gezi rehberi ve Sakız adası izlenimlerim

Sakız adası gezi rehberi ve Sakız adası izlenimlerim

Pirgi de bütün evler fotoğraftaki gibi- Sakız adası gezi rehberi ve Sakız adası izlenimlerim

Pirgi de görmeye en çok alışık olduğumuz diğer manzara evlerin balkonlarına kurutulmak üzere asılan küçük domatesler. Yaz sonunda giderseniz mutlaka denk gelirsiniz.

Sakız adası gezi rehberi ve Sakız adası izlenimlerim

Farklı tarzı ile Pirgi-Sakız adası gezi rehberi ve Sakız adası izlenimlerim

OLİMPİ KÖYÜ

Pirgi ile Mesta arasında ortada kalan bu köye bence hiç girmeyin sonra çıkamayabilirsiniz :)) Hiç şaka yapmıyorum. Biz araba ile girdik sonra çıkamadık. Çıkış yolunu bulamayınca çareyi dere yatağından geçmekte bulduk.O gün bu gündür o köye girmiyoruz.Yanımızda misafirimiz varsa da uzaktan gösteriyoruz.

Sakız adası gezi rehberi ve Sakız adası izlenimlerim

Olimpi Köyü- Sakız adası gezi rehberi ve Sakız adası izlenimlerim

VESSA KÖYÜ 

Minicik bir köy ama biz çok güzel dostluklar edindik. Örneğin babası Atatürk’ün garsonluğunu yapmış İstanbul’da okumuş Sakız’da yaşayan Sotiri dede.Bizim geldiğimizi duyunca mutlaka gelir sohbete.

Köy meydanındaki küçük kahveyi Kostas ve eşi çalıştırıyor. Yolunuz düşerse uğrayıp kahve içebilir yada mutfaklarında o gün ne varsa yemek yiyebilirsiniz. Bazen balık olur bazen et çok da ekonomiktir.Eğer ellerinde varsa ham sakızda satın alabilirsiniz.

Köyde kalmak isterseniz konaklama bölümünde bahsettiğim Traditional Hotel Lanthe şık ve ekonomik bir yer.

Vessa köyü ve çevresi önceden çok rağbet gören bir yermiş. Taki orman yangınına kadar. Köyde yaşayanların anlattığına göre; Sakız da yaşayan İtfaiyeci olabilmek için defalarca başvuran ve bir türlü kabul edilmeyen bir kişi en sonunda eline benzin bidonunu alıp adayı ateşe veriyor. Bir bölümünü yakmakla yetinmiyor aynı anda bir çok noktayı ateşe veriyor bu yüzden yangın kontrol altına alınamıyor. Yakalanıp ceza evine atılıyor ama adanın büyük bir bölümü de yanıp kül oluyor. Böylece yemyeşil olan köy ve civarı kurak çorak bir görüntüye bürünüyor. Yangının izlerini bir çok yerde görmek mümkün.

Oralarda yaşayan insanlar bu duruma çok üzülüyor aslında üzülmek için sadece orada yaşamak gerekmiyor her gördüğümüzde bizim de içimiz sızlamıyor değil.

LİTHİ 

Küçük bir sahil köyü diyelim. Az sayıda tesis ve konaklama yeri mevcut. Sessiz sakin ve huzurlu. Plajlarının kumlu yapısından dolayı aileler tercih ediyor.

SAKIZ ADASINDA PLAJLAR

Biz sakız adasına defalarca gitmemize rağmen hiç plajlarını gezmedik. Meşhur plajlarında denize girmedik. Ben yinede bahsedeyim. En meşhurları Güneydoğuda ki plaj partilerinin sıkça düzelendiği Komi plajı imiş. Emporios da bulunan Mavra Volia ise volkanik siyah taşlarla kaplı olanı. Lılıkas ve Gridıa aynı bölgede alternatif olabilir.

Plaj bölgesi olarak en çok tercih edilenlerden birisi de Karfas bölgesi. Denizi ve plajı kum olduğu için çocuklu aileler özellikle tercih edebilir.

Lıthi tarafında iseniz oralarda da plajlar mevcut.Kumlu ve sığ yapısıyla çocuklu aileler tercih edebilir.

SAKIZ ADASI YEME İÇME

Sakız adasına geldiyseniz balık ürünleri yemeden ayrılmamalısınız. Özellikle ahtapot,kalamar,karides.Yunan adalarına özgü ahtapotu mutlaka denemelisiniz. Taze balık ürünlerinin hepsi lezzetli oluyor.

Mousakka peynirli patatesli yapımı ile deneyebileceğiniz farklı bir yemek. Türkiye’den alışık olduğunuz dolma, sarmanın Sakız versiyonu da bir çok restoranda bulunuyor.

Olmazsa olmazımız tabi ki Greek salat. lezzetini zeytin yağına bağlı olduğunu düşünüyoruz.

Adada çok sayıda restoran taverna mevcut. Sahilde ki Dolphın çok sayıda Türk tarafından tercih ediliyor.İlk yıllarda bizde otururduk yemekleri gayet lezzetli Artık daha az turistik yerlerde köy kahvelerinde oturmayı tercih ediyoruz. Köy kahvelerinden çıkan değişik tatları çok seviyoruz.

Yel değirmenlerinin önünde yer alan Milyos’un mutfağı gerçekten iyi. Midyeli pilav, Deniz ürünlü arpa şehriye,deniz ürünlü linguini değişik ama lezzetli yemekler.Mezeleri de gayet başarılı.

Feribottan iner inmez araba kiralamaların orada ki Palace restoran Tüklere hitaben çalışıyor diyebiliriz.24 saat açık olan restoranda Türk kahvaltısı ve demleme çay mevcut.

Meze tabağı hatta mikro meze tabakları bile oldukça doyurucu ve lezzetli. Sahibi Lucky ve eşi çok sıcakkanlı insanlar.

Sakız adası gezi rehberi ve Sakız adası izlenimlerim

Mikro meze tabağı bence sadece adı mikro -Sakız adası gezi rehberi ve Sakız adası izlenimlerim

Önceden rezervasyon gerektiren bir retoran da Kehribar.Az sayıda masası olduğu için feribottan iner inmez rezervasyon için uğrayabilirsiniz. Aksi durumda öğlen 12 de dolmuş oluyor.Menüsü standart et yada balık seçiyorsunuz gerisi onlara kalmış.

Sakız adasının meşhur ouzo’su kazanisto. Birçok restoranda istemeseniz de onu getiriyorlar.

SAKIZ AĞAÇLARI

Sakız adasında köyleri gezmek için araba kiralayıp  civarı gezmek için yola çıktıysanız en çok göreceğiniz şeylerden birisi sakız ağacı olacaktır. Sakız ağaçlarından toplanan sakızları kaynağından ham hali ile satın alabilir ve sütlaç,muhallebi gibi tatlılarınız da kullanabilirsiniz. 250 gr yada yarım kilo gibi ölçülerde aldığınızda fiyat oldukça makul.

SAKIZ ADASI GEZİ REHBERİ VE SAKIZ ADASI İZLENİMLERİM

Sakız Adasının diğer Yunan adaları gibi olmadığını söylemeliyim. Yunan adalarında görmeye alışık olduğumuz mavi beyaz önünde pembe çiçekli evler sakızda pek yok. Merkezinde büyük şehir etkisi var diyebiliriz.

Hatta her gittiğimde bu etkinin daha da arttığını gözlemleyebiliyorum.Sahilde yer alan restoran ve tavernalar yerini fast food dükkanlarına yada Amerikanvari bar ve cafelere bırakıyor.Bundan belki çok değil 5 sene önce bütün sahil taverna doluydu. Sahilde yürürken buziki sesleri kulağınıza çalınırdı.

Yazıyı yayınladığım günlerdeki gidişimizde canlı müzik yapan taverna aradık dinlemek için fakat bulamadık.

Ancak genel anlamda keyifli bir ada özellikle Pirgi ve Mesta köyleri için görebilirsiniz.

İnsanları çok sıcakkanlı ve yardım sever. Biz adaya artık neredeyse dostları görmeye gider olduk.Türk-Yunan dostluğunun belki de en iyi gözlemlenebileceği adadır.

Siestaya çok bağlılar.Çalışmayı pek sevmiyorlar. En çok sevdikleri şey cafe’de oturup buzlu Frappe içmek. Sabah 10 da bütün barlar cafeler adanın yerlilerince dolduruluyor. Saat 2 de her yer boşalıyor sadece turistlere hitap eden sahildeki dükkanlar açık kalıyor.

Adanın bir çok yerinde kredi kartı geçmiyor nakit ödeme yapmanız gerekiyor. Ada’da döviz bürosu konusunda da sıkıntı yaşayabilirsiniz.Tedarikli gelmenizde fayda var.

Sadece gezmek için 3 gün yeterli olur diye düşünüyorum. Ancak gelmişken deniz tatili de yapalım, plajlarında serinleyelim derseniz birbirinden güzel plajlarda rahatlıkla 1 hafta geçirebilirsiniz.

 

 

 

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

Bir Yorum Yapın