Lizbon gezi rehberi ve Lizbon izlenimlerim

Viyana’dan döneli 1 ay bile olmamışken bu defa rotamızı, gezi programlarına “İspanya görülmeden Portekiz görülmez” mantığı ile dahil edilmeyen ; insanları sıcak kendi sıcak ülke Portekiz’e çevirdik. Gezip döndükten sonra da “Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim”  isimli bu yazıyı hazırladık.Okuyanlar için faydalı olmuş olacağını umarak konuya giriyorum:))

Gezi kararı verildi verilmesine de sorular havada uçuşmaya da başladı hemen. İlk soru Lizbon’a mı uçulmalı Porto’ya mı?2.soru hangisinde daha çok zaman geçirilmeli? 3. soru araba ile mi gezilmeli yoksa toplu taşımamı kullanılsın ? 4.soru civarlar gezilecek mi sadece şehir merkezinde mi vakit geçirilecek?.5. soru çocukla mı gidilecek çocuksuz program mı yapılacak?

Araştırmaya Lizbon mu Porto mu ? konusu ile başlamış fakat gitmeden net bir cevap bulamamıştım. Ne de olsa beğeni kavramı çok göreceli. Bu konuda ki düşüncelerimi yazımın ilerleyen bölümlerinde size aktarmaya çalışacağım.

Büyük şehir ve gezilecek daha çok yeri var düşüncesi ile biraz da Erol’un ısrarı sonucu Lizbon ve çevresi için 5 gün  Porto ve çevresi için 4 gün ayırıp, seyahatin 3.gününde teslim almak üzere araba kiraladık.  Uzunca bir plan yaptığımız için de kızımız Duru ile bir plan yapmış olduk. Aşağıda 12 günlük planımızın ve katedilecek mesafelerin özeti yer alıyor.

Portekiz gezi programımız -Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

İstanbul-Lizbon arası uçakla 5 saat olarak geçse de aslında uçuş süresi 4.30 saat.

Uçaktan okyanusun manzarası harika görünüyor-Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Yolculuğumuza Atina Plaka, Monastraki gezisinin ardından İstanbul-Lizbon uçuşu ile başlamış olduk. Lizbon’a Türkiye’den sadece THY direk uçuyor. 4.30 saat süren yolculuk Lizbon ile aramızda ki 2 saat zaman farkı ile 2.30 saate inmiş öğleden sonra 14.50 gibi Lizbon’a varmış olduk.

Lizbon hava limanın adı Portela. Son derece güzel, modern ve kolay bir hava limanı. Üstelik engelli, yaşlı, hamile ve çocuklular için ayrı bir gümrük kapısı var. Böylece sıraya girmeden kolayca kapıdan çıkabiliyorsunuz.

Atina hava limanın da Duru uyurken kucakladığım’da çok taşınmaktan dolayı yaşadığım kas spazmı olmasa belki bu konu dikkatimi çekmezdi ama 3 hava limanını da tekerlekli sandalye ile geçince ister istemez dikkat çekiyor. İnsanın başına gelmeyince bilinmiyor ama hava yolu firmalarının bu konuda yolcularına sunduğu hizmet son derece iyiymiş. Air clinic ekibi uçağa bininceye kadar nereye gitmek isterseniz size eşlik ediyor.

Ayrıca doktor hizmeti almak isterseniz ücreti karşılığında özel bir firmaya bağlı sağlık ekibi tarafsız bölgeye gelip muayene ediyor.

Lizbon Havalimanı-Şehir Merkezi Ulaşım

Lizbon hava limanı- şehir merkezinde ki Rossio Meydanı taksi ile 18 Euro. Taksiye binmek istemezseniz metro ile bir aktarma yaparak şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Ayrıca AeroBus isimli otobüsler de şehir merkezine gidiyor. 1 numaralı Aerobus ile Rossio Meydanı yaklaşık 30-35 dakika saat sürüyor. Sabah 7 den itibaren her 20 dakikada bir kalkıyor.

Aşağıda Lizbon Turist haritasını bulabilirsiniz.

Lizbon Turist haritası

Lizbon haritası

Biz Rossio meydanı ile bitişik ve bir çok yolun kesişim noktasında olan Praça da Figueira meydanında kaldık.

Paraça do Figuera Meydanın’dan bakınca sol tarafta görünen yapı  Carmo Rahibe Manastırı.Manastıra tarihi Elevador de Santa Justa ile çıkabiliyorsunuz.

Kaldığımız ev meydana bakan tarihi eser olarak tescilli duvarları “azulejo” adı verilen seramiklerle kaplı bir evdi. Azulejo Portekiz’de seramik sanatına verilen isim. Evi  ev kiralama sitesi olan airbnb isimli siteden kiraladım. Airbnb en az http://www.booking.com kadar güvenli ve düzgün işleyen bir sisteme sahip ev kiralama uygulaması  sık sık kullandığımız için gönül rahatlığı ile tavsiye ederim. http://www.airbnb.com.tr. Konaklama için bu bölgeyi tercih ederseniz her yere rahatlıkla yürüyebilirsiniz.

Kaldığımız evden bir kaç görüntü. Hemen musluktan akan suların içilebildiğini ev konusundan bahsetmişken not olarak düşeyim.

Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Ev sahibemiz Joanna’dan öğrendiğimize göre her yıl 12 Haziran-14 Haziran arası Lizbon’da sardalye festivali olarak adlandırılan Aziz Anthony  festivali düzenlenirmiş. 12 Haziran günü bütün Lizbon da kutlamalar yapılır sokaklarında sardalyeler pişermiş yani bütün bir şehir sardalye kokarmış.

Evi teslim aldıktan sonra ilk iş  bir Lüxemburg faciası daha yaşamamak için market alış verişi yapmak oluyor. Lizbon’da marketlerin diğer Avrupa ülkelerine göre daha geç kapandığını öğreniyoruz. Fiyatlar ise oldukça uygun.

Eşyaları bırakıp gezmeye koyuluyoruz. İlk durak hemen önümüzde ki meydan da kurulu yiyecek içecek çadırı . İçinde yok yok. Her çeşit tapas’ın yanı sıra  renk renk shangria la’lar ekmek peynir satanlar.Tam bir yiyecek içecek çadırının içine düşüyor hiç vakit kaybetmeden tatlarına bakmaya koyuluyoruz.

Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Çadırdan çıkınca hemen karşısında yer alan  bebek hastanesi dikkatimizi çekiyor. Vitrininden bakıyoruz ama içeriye girmek istemiyoruz. Görüntülerin pek iç açıcı olmadığını duyduğum için gezme konusunda pek istekli değiliz. 2 Euro ödeyerek müzeyi gezebilirsiniz.

Hospital de Bonecas

Sonraki durak Rossio Meydanı  Praça de Figuera yada Pedro IV olarak anılan meydan ile yan yana. İki büyük meydan ikisi de çok hareketli. Rossio meydanının ortaçağdan bu yana şehrin ana meydanlarından biri olduğunu ve önemli kutlamaların bu meydan da yapıldığını öğreniyoruz.

Rossio Meydanının Elevador de Santa Justa’dan görünüşü

Rossio’dan aşağıya Tejo nehrine doğru yürüseniz hemen solunuzda Rua Auera caddesi üzerindeki Elevador de Santa Justa asansörünü göreceksiniz. Asansörün olduğu caddeye paralel olarak uzanan ve taşıt trafiğine kapalı, üzerinde çokça restoran ve pastahanenin olduğu cadde Rua Augusta caddesi.Caddenin sonu Comercio meydanına açılıyor.

Rua Agusto caddesi

Yürümeye devam ederseniz Rua Augusta zafer takını görürsünüz.

Rua Agosta Takı

Zafer takından geçince Praça da Comercio meydanına çıkarsınız. Comercio meydanı Lisbon halkı için önemli bir meydan imiş. Lizbon hakkında tarihi bilgi araştırması yaparken Lizbon’un 1700’lü yıllarda geçirdiği büyük depremler ve ardından gelen tsunami sonucu neredeyse tamamının yıkılıp şehrin yeniden ayağa kaldırıldığını öğreniyorum.Ayrıca şehir çok büyük bir yangın geçirmiş.Bazı kiliselerde yangının izlerini görmek mümkün. meydanda ki heykel ise 1.Jose heykeli şehrin yeniden ayağa kaldırılışının anısına 1775 yılında yapılmış.

Praça do Comercio meydanı ve 1.Jose heykeli

Comercio meydanını geçince önünüz Tejo nehri. Müzik yapan gruplar ve dans eden insanlar hemen dikkatinizi çekiyor. Bizde onların arasına karışıyor ve keyifli bir akşam geçiriyoruz.

LİZBON DA 2.GÜN

Yaşadığım kas spazmı olmasa belki hop on hop off’lara binmez her yeri yürüyerek gezmeyi tercih edebilirdik. Fakat bu defa şansımızı fazla zorlamadan kuzu kuzu biletlerimizi alıyor ve tura başlıyoruz. Başka bir alternatif  olan tuk tuk dedikleri 4 kişilik küçük arabalar Lisbon’da çok yaygın.Fiyatlandırmaları yarım saat yarım saat şeklinde yapılmış. 3-4 kişi iseniz tercih edebilirsiniz.

Tren İstasyonu..

Bizim kaldığımız Praça do Fıguera meydanı hop on hop off’ların başlangıç noktası. Tren istasyonunu geçip Av.da Liberdade caddesi boyunca ilerleyip Eduvardo  VII parkının oradan geçerek şehri dolaşıyoruz. Av.da Liberdade ünlü markaların yer aldığı çok geniş bir cadde. En güzel tarafı yol boyu devam eden ağaçları. Biz geçerken cadde akşam yapılacak Sardalye festivali geçiş törenine hazırlanıyordu.

Geçiş töreni için hazırlanan Liberdade caddesi

Liberdade caddesinin sonundaki büyük meydan Paraça Marques de Pombal. Meydanın diğer tarafı Parque Eduardo VII parkının girişi.

Liberdade caddesinin başında yer alan Paraça Marques de Pombal meydanı

Liberdade caddesinden ilerlediğinizde modern Lizbona’a ulaşıyorsunuz.

Madem ki; Lizbon gezi rehberi ve Lizbon izlenimlerim isimli bir başlık attım birazda edindiğim izlenimden bahsedeyim.

Lizbon zengin bir şehir, halkın refah seviyesi çok yüksek buna paralel olarak insanları iyi giyimli ayrıca yapılaşması da düzgün ve düzenli.

Lizbon’lular aslında genel olarak Portekiz’liler çocukları çok seviyorlar.Turistlere karşı da son derece ilgili ve nazikler. 1 ay kadar önce gittiğimiz Viyana halkının soğuklugundan sonra Portekiz’lileri çok seviyoruz.

 

Unesco listesinde olan Jerenimos Manastırı, Belem Kulesi ve Kaşifler Anıtı sonraki duraklar. Jerenimo Manastırının görüntüsü çok etkileyici.Manastırın yapımına 1500’lü yılların başında başladığını ve yapımının tam 70 yıl sürüdüğünü öğreniyoruz.

Jerenimos Manastırı

Belem Bölgesi

Lizbon-Belem arası en fazla 7-8 km. toplu taşıma Lizbon’da oldukça gelişmiş kolaylıkla gidebilirsiniz. Günlük kartlarının adı Viva kart 24 saat için 7 Euro. 18 yaşından küçükler için 3,5 Euro. Bütün taşıtları kullanabiliyorsunuz.Ayrıntılar ve toplu taşıma saatleri için  http://www.carris.pt/ tıklayabilirsiniz.

Manastıra kadar giderseniz meşhur Belem Patisseri’ye uğramayı unutmayın. Biz bilemedik Belem Kulesine kadar gidip geri döndük.Tatlılarının adı Pastel de Nata. Portekizin meşhur  dışı çıtır içi muhallebi kıvamında üzerine tarçın ve pudra şekeri dökülerek yenen tatlısı. Fırında sıcak sıcak çıkmış hali en lezzetlisi. Bana göre Belem Patisseri ününü fazlasıyla hak ediyor. Başka yerde denediklerimi oradaki kadar beğenmediğimi söylemeliyim. Bazı bölgeler de yapılan Nata fazla yumurta kokuyor. Hele Averio’nun meşhur yumurta sarısından yapılmış tatlısı ovos melos ile kıyaslanınca çok lezzetli idi.

Portekizin meşhur natası Pasteis de Belem ününü hak eden Belem Pastahanesinde bir başka güzel.

Belem pastanesi natası yada pasteis de belem gerçekten güzel ama pastahanenin diğer ürünleri de çok lezzetli. Erol yine her zamanki gibi herkesin yediğini değil yemediklerinin tadına bakmak istedi 5-6 çeşit ürünün tadına baktı hepsi de çok başarılıydı. Önce  en sağda yer alan ücret ödeme sırasına girip sonra hemen yanındakinden siparişlerinizi alıyorsunuz. Gittiğiniz dönem yoğun bir dönemse yanlış sırada bekleyip yorulmayın.

Ayrıca pastahane dışarıdan küçük gibi görünse de içerisinin labirent gibi olduğunu 300-400 kişi oturma kapasitesine sahip olduğunu söylemem gerek. Buna rağmen biz oturacak yer bulamadık.

Pasdeis de Belem

Belem pastanesi dışarıdan küçük bir yer gibi görünse de içerisi labirent gibi 300-400 kişilik oturma kapasitesi var buna rağmen yer bulamayabilirsiniz.

Belem Kulesi ve Kaşifler Anıtının olduğu kısım biraz sakin. Oralarda oturup dinlenebileceğiniz yer bulmak zor.

Padroa dos Descomrimentos  yani keşifler anıtı coğrafi keşifler anısına yapılmış 52 metre uzunluğunda bir anıt. Anıtın üzerinde tarihe mal olmuş kaşifler ve bilim adamlarının heykelleri var. Portekiz Avrupa’nın en batısında yer alan, kara sınırı fazla olmayan bir ülke olduğu için Portekizliler coğrafi keşifleri deniz aşırı yapmışlar. En ünlüleri ise Vasgo de Gama.

Kaşifler Anıtı

Hemen yakınında ki kule Torre de Belem Belem Kulesi.Kule ünlü kaşif Vasgo de Gama anısına 16.y.y. da yapılmış ve Unesco tarafından koruma altın alınmış.

Belem Kulesi

 

Belem mahallesinin parklarını seveceksiniz.

Bizim gibi çocuklu aileler için Belem’de  çocuk parkları ve dinlenebileceğiniz yeşil alan bolca mevcut.

Hop on hop off’la gezilebilecek her yeri geziyoruz. Sonra eve uğrayıp biraz dinleniyoruz.

Alfama Mahallesi ve Sardalya Festivali

Bir sonraki durak Alfama, Lizbon’un  en eski mahallesi. Depremlerden zarar görmediği için günümüze kadar gelebilmiş. Alfama’ya taksi ile gitmek istiyoruz festival dolayısı ile taksi ile gitme imkanı yok.Tramvaya binelim diyoruz tramvay da çalışmıyor . Çaresiz taksiye binip Fado Müzesinin önünden festival hazırlıkları yapılan sokakların arasından geçerek yukarıya doğru çıkıyoruz.

Aziz Anthony Festivali kapsamında bütün sokaklar süslenmiş her evin önünde bir tezgah,bir mangal… Hepsinden dumanlar yükseliyor. Şehri sardalye kokusu sarmış durumda. Söylemem lazım ki sardalyeler bizdekilerin 3-4 katı irilikte ve çok lezzetli.

Dumanı tüten sardalyeler

Girmediğimiz sokak kalmayıncaya kadar Alfama’yı geziyoruz.

Alfama da duvarlar rengarenk

Alfama da sokaklar

 

Alfama da sokalar

Güzel fotoğrafları için sevgili eşime teşekkür ederim.

Sokak aralarını bitirip en tepeye vardığımızda seyir teraslarını görüyoruz. Miradouro tabelalarını görünce takip etmekten çekinmeyin seyir terası anlamına geliyor.

Seyir terasından manzara

Küçük küçük kurulmuş konser sahnelerinin hepsinde başka bir eğlence..

Alfama da festival hazırlıkları

Sardalye Festivalinden görüntüler

Alfama denilince akla ilk Fado müziği gelse de biz festivalden dolayı dinleyemiyoruz. Fado Alfama’lı kadınların denizden dönmeyen eşleri, babaları ,kardeşleri için yaktıkları ağıt. Bu yüzden dinlerken saygı ve ciddiyet gerektiriyor.

Lizbon sardalye festivalinden sokak manzaraları

Sao Jorge Kalesi kapalı olduğu için sadece uzaktan görebiliyoruz. Santa Maria Maior de Lisboa-Lizbon Katedraline gitmek için biraz aşağıya doğru yürüyoruz. Katedralin manzarası etkileyici.

Santa Maria Katedrali-Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Akşam yapılacak geçiş için hazırlanan Alfamalıl’ar ve sevgili Duru…

Akşam yapılacak geçit törenine hazırlanan Alfamalı’lar.

Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Rossio Meydanına doğru yürürken Aziz Anthony için mum yakan Portekizlileri görüyor, keyifle sokakların arasında yürüyerek merkeze dönüyoruz.

Evde verdiğimiz mola sonrası tekrar sokaklara atıyoruz kendimizi. Av. da Liberdade caddesi boyunca geçit töreni yapan gruplar Rossio Meydanında gösterilerini tamamlıyorlar.Gösteri yapan gurupların hepsi yöresel kıyafetlerini giymiş.

 

Geçiş Töreninden manzaralar-Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

En son gelin ve damatların geçişi ile gösteri tamamlanmış oluyor. 12 Haziran günü evlenmenin onlara şans getirdiğine inanıldığı için toplu nikah törenleri yapılırmış o gün.

12 Haziran günü evlenmenin kutsal olduğuna inanıldığı için toplu nikah törenleri yapılıyormuş-Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Gece 12 oluyor ama şehir hala sardalye kokmaya devam ediyor. Restoranlar dahi sokaklarda sardalye pişiriyor.

Lizbona’a gider gitmez böylesine büyük bir festivalle karşılaştığımız için kendimizi çok şanslı hissediyoruz. Bir şehrin ya da bir ülkenin kültürünü tanımanın en güzel yollarından birisinin festivallerine katılmak olduğuna inanırım.

Bizim Portekiz yolculuğumuzda ki tek festivalin Lizbon festivali olmadığını gideceğimiz her yerde bir festival ile karşılaşacağımızı ise sonradan öğreneceğiz.

LİZBONDA 3.GÜN

Bir gün öncesini neredeyse iki gün gibi yaşadığımız için  yorgunluğunu üzerimizden atamayıp evden geç çıkıyoruz. 13 Haziran resmi tatilleri. Bu yüzden bütün şehir uykuda.

Baxio, Chiado ve Bairo-Alta Mahalleleri

Bugün Baxio, Chiado ve Bairo-Alto mahallelerini geziyoruz. Her yer kapalı olduğu için pek keyif almasak da sokakların evlerin arasında gezmek bile güzel. Özellikle her iki tarafı yokuş sokaklar çok ilgimizi çekiyor.

Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Her iki tarafı yokuş sokaklar-Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

İlk karşımıza çıkan 1732 yılından bu yana açık olan dünyanın en eski kitapçısı Bertrand Bookstore oluyor.

Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Dünyanın en eski kitapçısı Bertrand Bookstore-Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Biraz yürüyünce Santa Catarina bölgesinde karşımıza Eczacılık müzesi çıkıyor. Müze 7.000 yıllık eczacılık ürünlerini temsil ettiği gibi 17. ve 18.yy.dan bu yana gelen ürünlere de ev sahipliği yapıyor.

Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Resmi tatil olduğu için gezemiyoruz. Müzenin önündeki Santa Catarina  seyir terasında oturup şehri doyasıya seyrediyoruz.

Bairo-Alto şehrin gece hayatının yaşandığı eğlence mekanlarının ve restoranların yoğun olduğu gençlerin uğrak noktası. Chiado’nun en popüler kısmı ise Rua Garret .

Mahalle gezimizden sonra sırada Avrupa’nın en büyük akvaryumu olan Oceanarium var. Libon akvaryumu şehir merkezinden 8-10 km uzaklıkta. Yön olarak Porto yoluna doğru diyebilirim. Bu sayede en uzun köprü olan Vasgo do Gama köprüsünü de görmüş oluyoruz. Fado müzesi ve Azulejos müzesi de aynı istikamette akvaryumdan önce.  Bütün bir şehir azulejos ile kaplı olduğu için biz ayrıca gidip gezmedik ama meraklı iseniz gidebilirsiniz.

Akvaryum çok büyük  ve bakımlı biz en çok dori ve nemo’nun olduğu küçük bir akvaryum ile penguenleri sevdik.

Biz en çok penguenleri sevdik..

Biz penguenleri çok sevdik…-Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Duru akvaryumda çok eğlendi aslında bizde..

Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Akvaryuma aile olarak giriş yaparsanız geçici akvaryum dahil ücreti 47 Euro. Tek tek öderseniz 2 yetişkin bir çocuk fiyatına denk geliyor. İki veya üstü çocuk sahibi iseniz family pass almak daha mantıklı.

Akvaryumda yemek yiyebileceğiniz güzel bir restoran da var. Ayrıca akvaryum çıkışında istenirse çocukların ellerine ve yüzlerine deniz temalı şekiller yapılıyor.Bize bir tane yetmedi iki tane birden yaptırdık:))

Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Akvaryum hem çocukların hem büyüklerin keyifle vakit geçirebileceği bir yer. Ama ücreti Avrupa da saray geziyormuş gibi yüksek geldi bana.

Lizbonda Tekne Turu

Akvaryum çıkışı uber kullanarak tekne turu yapmak üzere şehir merkezine dönüyoruz bu arada akvaryumdan Praça da Comercio ticaret meydanı uber ile 7 Euro.

Meydanın hemen yanından kalkan hop on hop of teknesi ile tekne turuna başlıyoruz. Nehrin sol tarafında Almada mahallesinde tüm şehre hakim vaziyette kolları açık duran  110 metre uzunluğundaki Cristo Rei  anıtını  denizden görüp bol bol fotoğraflıyoruz. Anıt 1959 yılında yapılmış.

Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Tekne Kaşifler Anıtı ve Belem Kulesini görüp geri dönüyor. Bizde tekneden inip kara yolu ile şehir merkezine dönüyoruz. Prag ve Budapeşte’deki tekne turundan sonra buradaki turdan keyif almadığımızı hissediyoruz.

Akşam lezzetinden dolayı çok tavsiye edilen Almirente Reis caddesi üzerinde bulunan Cervejaria Ramiro balık lokantasına gitmek üzere hazırlanıyoruz. Rezervasyon kabul etmedikleri için rezervasyonsuz gidiyoruz. Bize de sıra numarası veriyorlar ve 1 saat içinde sıranın geleceğini söylüyorlar. Hal böyle olunca tabi ki beklemiyoruz. Güzel yerlerde yemeyi çok sevsek de 1 saat sıra beklemeye karşı çıkıyor ve başka bir yerde yemeğimizi yiyoruz.

Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

LİZBON DA  4.GÜN

Bugün programımızda hava alanına gidip kiralık aracımızı almak var. Aracımızı rentalcar aracılığı ile kiralıyoruz yine. 7 gün için Cıtroen C3 markalı dizel aracımıza 300 TL ödüyoruz. Lizbon da araç kiralama oldukça uygun.

Programımız eğer yetişebilirsek Sintra-Pena Sarayı-Caba de Roca-Casais ve Estoril şeklinde.Üstelik Cascais de okyanusta yüzme de var programda.

Gitmeden önce bir çok blog yazısında Portekiz de araç kullanmanın zorluklarına dair yazılar okumuş  Sintra ve Caba de Roca yolunun çok zor bir yol olduğa kendimi inandırmıştım.Ama…

Portekiz’de araç kullanma konusunda bizim izlenimlerimiz;

Portekiz de araba kullanmak hiç zor değil aksine  kolay geldi bize.Yollar oldukça geniş  ve eğimleri çok iyi ayarlanmış mesafeleri hızla katediyorsunuz.

Sintra yada Caba de Roca yolu söylenildiği gibi zor değil. Caba de Roca yolu için kuş uçmaz kervan geçmez çok zorlu bir yol beklerken bizim buralardaki köy yollarından hiç bir farkı olmadığını gördük. Herkesin gözünde yansıması farklı farklı.

Portekiz şoförleri kurallara oldukça saygılı.Kavşaktan dönene mutlaka yol veriliyor. Avrupa’nın geri kalanından farklı değil. Bence korkmadan araç kiralayabilirsiniz. Ama yolların rahatlığından dolayı süratli araba kullandıklarını belirtmem gerekir.

LİZBON DA 5.GÜN

Bugün programımızda 25 Nisan köprüsünden karşıya geçip önce Setubal’a sonra UNESCO listesinde yer alan Estoril e gitmek vardı ama !!! hava Lizbon da 35 derecelere varınca ve Estoril’in Lizbon dan en az 10 derece daha sıcak olduğunu da göz önünde bulundurarak Lizbon da kalmaya karar veriyoruz. En güzel gezi sağlıklı olduğumuz gezidir diyerek programı değiştiriyoruz.  Lizbondaki son günümüzde pek bilinmeyen ama oranın yerlilerinin gitmemiz için tavsiyede bulunduğu müthiş kapıların ve çinilerin olduğu  Palace de Frontera’ya gitmek için yola çıkıyoruz.İnternet sitesine burada ki linkten bakabilirsiniz. http://www.fronteira-alorna.pt/ Ulaşım yine uber ile. 8-10 Euro ödüyoruz. Şehirden 10 km kadar uzakta bulunan Palace de Frontera resmi tatil olduğu için kapalı hayal kırıklığa uğrayarak tekrar uber çağırıyoruz. Bu defa istikamet kapalı olması mümkün olmayan Parque Eduardo VII parkı.

Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Eduvardo VII parkının seyir terasından görüntü-Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Seyir terasının oradan aşağıya Liberdade caddesine kadar yürüyoruz. Parkın her yerinde stantlar kurulu. 87.si düzenlenen kitap fuarı olduğunu öğreniyoruz.

01-18 Haziran tarihleri arasında Lizbon da yapılan kitap fuarının bu sene 87.si düzenlenmiş.

Dönüş yolunda Liberdade caddesinden yürümek yerine bir paralel sokağından yürüyoruz. Gölge olmasından dolayı serin ama kendi sıcak bir cadde.

Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Meşhur vişne likörü Gininjha satan meşhur bir dükkan

 

Caddenin ismi Rua Das Portas de Santo Antao. Yol boyunca minik minik dükkanlar restoranlar  tiyatrolar var..

 

 

 

Cadde Rossio meydanına bağlanıyor hatta bağlandığı yerde meşhur vişne likörü Ginjinha satan küçük dükkanlar var. Yaşlı teyzeler bir şot içip yola devam ediyorlar. Tadı güzel dibindeki vişneler daha güzel. Mutlaka bu caddeden geçin derim ben. Biz bütün sokaklarında dolaştık.

 

Lizbon gezi rehberi ve Lizbon izlenimlerim

Lizbon gezi rehberi ve Lizbon izlenimlerim

 

Lizbon gezi rehberi ve Lizbon izlenimlerim

Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Bugün yine resmi tatil Hristiyanlar için kutsal Corpus Christi yortusu günü. Bu katolik yortusu Paskalyadan 60 gün sonraki perşembeleri kutlanırmış. Şehrin her yerinden tören canlı yayınlanıyor. Yortu için yürüyen rahipler bizim evimizin önündeki Paraça da Fıguera’dan geçiyorlar. Biz de geçiş törenini evimizin balkonundan izlemek düşüyor.

Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Corpus Christi geçişi-Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Sonra meşhur 28 numaralı tramvaya binelim diyoruz tramvayın yortu dolayısıyla 3 4 durak gidip geri döndüğünü öğreniyoruz. Binemiyoruz. Zaten binmek de pek mümkün değil Marien Paltz ilk durağı.İlk durak da belki 200 metre sıra var 28 numaralı tramvaya binme sırası!!!  Eğer binmeyi çok istiyorsanız çok erken saatte gidip ilk duraktan binebilirsiniz. Ben Paraça da Figuera dan kalkan 12 numaralı tramvaya biniyorum. 28 gibi uzun uzun dolaşmıyor Alfama dan geri dönüyor.

Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Tarihi 28 numaralı tramvay ve arakasında Lizbon kalesi-Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Sonra Elevator de Santa Justa asansörüne  gidiyoruz. Asansör 1902 yılında Gustave Eiffel’in öğrencisi tarafından yapılmış toplam uzunluğu 32 metre. Orada da hep bir kuyruk nispeten sakin bir anında 10 dakika kadar bekleyip biniyoruz. 20 şer kişi halinde kabul ediyorlar yolcuları asansöre. Asansörün içi  güzel. Fiyatı 5 Euro. Asansörden inince merdivenlerden çıkıp yukarıda ki seyir terasına çıkabilirsiniz. Bloglarda seyir terasına çıkan merdivenlerin yanında korkuluk olmadığından bahsedilmişti. Ancak korkuluk var ve güvenli.Biz 5 yaşındaki kızımız Duru ile korkmadan çıktık ve indik. Akşam şehir manzarası terastan harika her yeri görebiliyorsunuz.

Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Tarihi Elevator de Santa Justa Asansörünün içi-Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Restoranı geçip yürüyünce solumuzda. Carmo Rahibe Manastırı Convento da Ordem do Carmo kalıyor. Manastırın önünde Yunanlı bir öğrenci gurubu bize tanıdık ezgilerle şarkı söyleyip çalıyorlar. Eğlenceye bizde katılıyoruz. Duruyu çok seviyorlar yarım saat birlikte dans ediyorlar.

Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

Portekiz Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon İzlenimlerim

sonra Baixo ve Bairo Alto  mahallerinde dolaşıp eve gidiyoruz.

Lizbon mu Porto mu konusunu Porto yazımın içerisinde de bulabilirsiniz. Yeri gelmişken burada da bahsedeyim. Lizbon daha geniş zamanda gezilebilecek dağınık bir şehir iken Porto önceden yapılan bir program ile bir günde bile gezilebilir. Lizbon’u gezmek  için en az 3-4 güne ihtiyacınız varken Porto öyle değil. Ben 10 günlük bir zaman diliminde her iki şehri de gördüm ve yaşadım. Porto’nun bende bıraktığı etki çok farklıydı. Porto’da tarih karşınıza çıkıyor aramıyorsunuz. Oysa Lizbon için gezmek, aramak gerekiyor. 3 günlük bir gezi süresinde Porto’yu gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. 4-5 gününüz varsa Lizbon doğru bir tercih olabilir.

Porto yazımı http://gezgezyinegez.com/porto-gezi-notlari-porto-izlenimlerim/  buradan okuyabilirsiniz. Lizbon hatıralarda güzel bir şehir olarak yer alıyor.

Elimden geldiğince Lizbon gezi rehberi ve Lizbon izlenimlerim konusunda yazmaya çalıştım.

Yarın toparlanma günü Porto’ya doğru uzun bir yolculuk bizi bekliyor. Yol üzerinde Coimbra-Averio ve Costa Nova ‘ya uğrayacağız. Coimbra, Averio ve Costa Nova  yazımı önümüzdeki günlerde buradan okuyabilirsiniz.

 

 

 

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

Bir Yorum Yapın