Hindistan’a Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler?

Hindistan'a giderken yanınıza almanız gerekenler?

Hindistan’a giderken yanınıza almanız gerekenler?

Hindistan’a giderken yanınıza almanız gerekenler ? ile sağlığınızı korumak için yapmanız gereken hazırlıklar hakkında biraz daha bilgi sahibi olmak istiyorsanız işte bu yazı tam size göre.

2017 yılı kasım ayında yaptığımız Hindistan gezisi öncesi hummalı bir araştırma aldı başını gitti. Konu sağlık olunca ihmale yada şakaya gelmezdi.

Hindistan’a gidip döndükten sonra da edindiğim tecrübeleri aktarmak üzere Hindistan seyahati sırasında ihtiyacınız olabileceğini düşündüklerimi sizlerle paylaşmaya karar verdim.

“Hala Hindistan vizesi almadıysanız  Hindistan Vizesi Nasıl Alınır? yazıma göz atabilirsiniz.”

SEYAHAT SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ İLE İLETİŞİME GEÇİN 

İlk yapılması gereken Seyahat Sağlığı Müdürlüğü ile irtibata geçip randevu almak ve size verilen randevu gününde Seyahat Sağlığı Müdürlüğü’ne gidip Hindistan’a gitmeden önce aşı olmaya gerek olup olmadığı, aşı olunacaksa hangi aşıların olunması gerektiğini öğrenmek olmalı.

İnternet sitesini incelemek için Seyahat Sağlığı Müdürlüğü’nün adresini tıklayabilirsiniz.

Bu neden önemli? Eğer Hindistan’a gitmeden önce aşı olmanız gerekli ise belirli bir tarihte aşı olmaya başlamanız gerekiyor. Bazen bu süreç seyahatten dört yada altı hafta önce başlayabiliyor.

Hindistan’da bir aydan az kalacaksanız aşı önermiyorlar. Ancak gideceğiniz şehirleri de tek tek soruyorlar. Neden? Gideceğiniz şehirde salgın hastalık görülüp görülmediğini en güncel verilerle takip ediyorlar ve gerekli ise aşı olmanızı yada sıtma tabletleri kullanmanızı öneriyorlar.

Ayrıca seyahatiniz sırasında olabilecekler ve dikkat edilmesi gerekenler konusunda uyarıp yanınıza almanız gereken ilaçlar hakkında bilgilendiriyorlar.

Ben ne yazık ki bu konular ile Seyahat Sağlığı Müdürlüğü’nün ilgilendiğini geç ve kötü bir tecrübe ile öğrendim. Bu sebeple benim yaşadığım sıkıntıları çekmemeniz adına bu konuda yazı hazırlamaya karar verdim.

Gidilecek ülke Hindistan olunca  ister istemez hastalanır mıyım? Orada iken başıma bir şey gelir mi soruları havada uçuşmaya başlıyor. Çünkü Hindistan gerçekten çok pis bir ülke. Bizde ki hijyen anlayışı ile oradaki hijyen anlayışı biraz farklı.Bende önlem olarak bulabildiğim ne kadar ilaç varsa aldım. Tek sıkıntı antibiyotik. Reçetesiz alamıyorsunuz.

Antibiyotiklerden birini doktorumdan rica edip yazdırdım. Ama ya bir şey olursa hem eşim hem ben rahatsızlanır isek düşüncesi ile bir kutu daha antibiyotik alabilmek adına aile hekimime gittim.

Aile hekimim antibiyotik yazmak yerine Hindistan’a gitmememi daha uygun buldu. Başıma bir şey gelirse Hindistan Devleti sorumluymuş bundan ve sair ve sair. Sizin anlayacağınız yaşama öl, beni de rahatsız etme! Ölürüm de antibiyotik yazmam durumu. 

Hindistan'a giderken yanınıza almanız gerekenler?

Hindistan’a giderken yanınıza almanız gerekenler?

 BU DURUMDA BİR TUHAFLIK OLMALIYDI!!

Devlet vatandaşını böyle durumlar için de korumalı önlem için istediği bir kutu antibiyotiği vermeliydi. Hemen araştırmaya başladım. Türkiye Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü’ne ulaştım. Web sitesini incelemek için http://www.hssgm.gov.tr/adresini tıklayabilirsiniz. Yaşadığım olayı anlattım. Bu durumda ne yapmam gerektiğini sordum.

Beni adresime en yakın yerdeki Seyahat Sağlığı Müdürlüğü’ne yönlendirdiler.Telefonda bile hangi ülkeye hatta şehrine gideceğimi, kaç gün kalacağımı ve sair bilgileri öğrenip yapmam gerekenleri uzun uzun anlattılar.

Neyse sözü çok uzatmadan anlatayım; hemen randevumu aldım ve aynı gün müdürlüğe gittim. Bana gerekli her türlü bilgiyi verdikleri gibi yanıma almam gereken ilaçların listesini de verdiler.

Hindistan'a giderken yanınıza almanız gerekenler?

Hindistan’a giderken yanınıza almanız gerekenler?

Üstelik ihtiyacım olan antibiyotiği hemen yazdılar. Üstelik bir çok ülkede olmayan Seyehat Sağlığı Sistemi hakkında da uzun uzun bilgilendirdiler. Neler hazırladım;

KENDİNİZE HER İHTİYACA CEVAP VERECEK İYİ BİR İLAÇ ÇANTASI HAZIRLAYIN

1. Antibiyotik

2. Bağırsak rahatsızlıklarında kullanmak üzere özellikle ishali çok hızlı kesen probiyotik

3. Allerji ilacı,

4. Sinek böcek sokması için kullanacağınız antihistaminik kremler,

5. Ağrı kesici ateş düşürücü grubundan bir ilaç,

6. Ayak burkması, bel sakatlanması ve sair için hızlı etkili krem,

7. Biraz daha yeriniz varsa kav gevşetici krem yada tablet,

8. Yara bandı, elastik sargı bezi,

9. Sistit gibi durumlarda kullanmak üzere ilaç

Bu liste uzadıkça uzayabilir. Ben ilk etapta en çok ihtiyaç duyulabilecek olanları yazdım.

Hindistan'a giderken yanınıza almanız gerekenler?

Hindistan’a giderken yanınıza almanız gerekenler?

İLAÇLAR DIŞINDA HİNDİSTAN’A GİDERKEN YANINIZA ALMANIZ GEREKENLER ? 

1. Sivrisineklerden korunmak adına odaya takmak için sivrisinek kovucular

2. Vücudunuza sıkmak için sivrisinek kovucular. Burada da dikkat edeceğiniz DDTE oranı %30 olan max ürünleri almak . Günlük hayatta kullanılan spreyler %15 DTTE oranına sahipmiş ki bu oran düşük. Her yerde bulunmuyor ama biraz araştırınca buluyorsunuz. Bu bilgiyi de Seyahat Salığı Müdürlüğünden öğrendiğimi belirtmek isterim.

  1. Hindistan'a giderken yanınıza almanız gerekenler?

    Hindistan’a giderken yanınıza almanız gerekenler?

3. Yanınızda taşımak için kağıt sabunlar, (gerçekten işe yarıyor)

4. Antibakteriyel sıvı sabun 

5. Ellerinizi dezenfekte etmek için eczaneden alacağınız anti-bakteriyel el spreyi, çantada taşımak için kolonya,ıslak mendil vs. Islak mendilli alırken de her zaman yaptığınızın aksine alcohol free yazanları değil alcohollu olanları tercih edin.

6. Kalacağınız yerin hijyeninden emin değilseniz genel amaçlı eczaneden yada medikal firmalarından alacağınız büyük boy dezenfektan.

7. Çok hassas iseniz yatak ve yastıklar için akar spreyi.Yalan söylemek bana yakışmaz ben götürdüm:))) Kullandım mı hayır.

8. Orada aç kalırım ben her şeyi yiyemem diye düşünüyorsanız yanınıza konserve yada vakumlu gıdalar alabilirsiniz.

9. Güneş kremi, şapka, akşamları ve sabah erken saatlerde hava serin olabildiği için uzun kollu ceket,şemsiye yada yağmurluk.

10. Uzun kollu ve uzun paçalı kıyafetler,

11. Galoş, boş poşet ve bolca çorap 

12. Hava kirliliğinden korunmak için yüz maskesi 

13. Bazı oda tiplerinde bizdeki prizler olmadığından dönüştürücü

14. Gittiğiniz yerlerde çocuklara dağıtmak için küçük hediyeler alabilirsiniz. Mutlulukarını görünce yanınıza aldığınız için çok mutlu olacaksınız. Kız çocukları için toka erkek çocuklar için minik arabalar gibi…

BİZ BUNLARA İHTİYAÇ DUYDUK MU ?

On beş kilo olan valizimin en az yarısı önlem için ve hijyen adına alınan eşyalardan oluşuyordu. Burada yazmadığım ama ne olur ne olmaz diye çantama ne çok şey koymuşum.

Ne ilginçtir ki tek bir ilaç dahi kullanmaya ihtiyaç duymadım, hiç aç kalmadım ve temizlik ile ilgili sıkıntı yaşamadım. 

Yanıma aldıklarımı Varanasi’de atmaya başlamış, Agra’da yükümün yarısını atmıştım. Delhi’de hiç bir şey kalmadı desem yalan olmaz.

Hindistan'a giderken yanınıza almanız gerekenler?

Hindistan’a giderken yanınıza almanız gerekenler?

Örneğin Kasım ayında hava zaman zaman 30-32 derece olduğu halde güneş yakmıyordu güneş kremi sürmedik şapkaları çantadan bile çıkarmadık.

Bir kez bile sivrisineklere yem olmadık. Sprey kullandığımızdan değil ortada sinek olmadığından.

Kısa kollu da giyindik şort da giydik  (şort kısmı eşim için geçerli ben giymedim)

HAVA KİRLİLİĞİ VAR MIYDI?

Maskeyi sadece Delhi’de kullandık  talih o ki gittiğimiz gün hava kirliliğinden okullar tatil edilmişti. Dumandan göz gözü görmüyordu. Sizin anlayacağınız kabus gibiydi.

Fakat Delhi’de kalmayıp hemen Jaıpur’a geçtiğimiz için hava kirliliğinden çok etkilenmedik. On gün sonra Delhi’ye geri döndüğümüzde ise kirlilik geçmişti.

En çok ihtiyaç duyduğumuz galoş ve çorap oldu

Bir çok tapınak galoş olmadan içeriye almıyor. Bazıları galoş da kabul etmiyor illa ayakkabınızı çıkarmanızı istiyor. Bu durumda hijyenik nedenlerle çok sayıda çorabı çantaya geri koymak yerine atmayı tercih ediyorsunuz.

İlaçların kutuları hiç açılmadan geri geldi.

Kısaca toparlamam gerekirse siz ne olur ne olmaz yanınıza bunları alın ama kaldığınız yere ve yediğinize içtiğinize dikkat ederseniz kolay kolay hasta olmazsınız.

Bazı blog yazılarını okuduğumda neredeyse gitmekten vazgeçecek gibi oluyordum fakat ne kadar yersiz olduğunu gidip gelince anladım. Hele ishal olmadan dönmeniz mümkün değil diyenlere katılmak hiç mümkün değil. 

Bir kez daha gidecek olursam çok daha az eşya ile gideceğim kesin.Özellikle önlem amaçlı aldıklarımın bir çoğuna gerek olmadığını düşünüyorum. İlaçlarınızı her durumda alın yanınıza.

Sorularınız yada merak ettikleriniz olursa aşağıda ki formu doldurarak sorabilirsiniz.

Sevgilerle..

 

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

5 Responses to “Hindistan’a Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler?”
  1. Ali 24 Ekim 2018
  2. Şennur 31 Ocak 2019
  3. burak 22 Ağustos 2019
  4. TUĞBA COŞGUN 3 Ekim 2019
  5. Ali Cengiz Erdoğru 14 Kasım 2019

Bir Yorum Yapın