Hindistan Vizesi Nasıl Alınır?

Hindistan Vizesi Nasıl Alınır?

Hindistan Vizesi Nasıl Alınır?

Hindistan vizesi almak zor olmasa da dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktaları var. Dikkat edilmemesi halinde üzülebilirsiniz. Bu yüzden Hindistan Vizesi Nasıl Alınır? yazımı  sonuna kadar okumanızı öneririm. Hindistan Turist Vizesi başvurusunu indianvizeonline.gov.in adresinden online olarak yapıyorsunuz. Online başvuru formunu doldurduktan sonra parmak izi vermek üzere Ankara’daki Büyükelçilik yada İstanbul Başkonsoloslu’ğuna  gitmeniz gerekiyor. Online başvuru sırasında Ankara yada İstanbul seçilebilirmiş gibi görünse de öyle değil. Aman dikkat. Hangi şehirde ikamet ettiğinize göre başvuru yapacağınız  yer belirleniyor.

http://www.cgiistanbul.org/ana sayfasında Consuler Services bölümü altında yer alan important notice bölümünü okuyup yaşadığınız ilin nerenin görev alanına girdiğine muhakkak bakın. Örneğin İzmir’in başvuru ili Ankara iken Muğla ve Aydın için İstanbul. (Bu bilginin 2017 yılı için geçerli olduğunu zamanla değişiklik gösterebileceğini hatırlatmak isterim)

2017 yılı Kasım ayında yapacağımız yolculuk öncesinde hatalı bilgilendirilme neticesinde ben başvuru merkezim Ankara olmalıyken İstanbul’dan randevu aldım. Hatayı fark ettiğimde telafi edebilmek için Ankara’dan tekrar randevu almak istedim. Ankara’nın bana verdiği randevu günü dönüş günümden on beş gün sonra idi. Düşünün yaşadığım paniği :)) Seyehat ile ilgili her türlü bilet alınmış konaklama ücretleri  ödenmişti. Yani yandı gülüm keten helva durumu.

Büyükelçiliği telefonla aradım, yetkililerle görüştüm,mail attım  vs. hiç tınmadılar. Neymiş sezon açılmış neymiş her gün böyle 50 kişiyi geri çeviriyorlarmış. Sanki Amerika vizesi alıyoruz arkadaş. İngiltere bile tek seferde iki yıllık vize vermişti bana. Neredeyse Hindistan’dan vize alamayacağım yani durum o kadar vahim  :))

Neyse şu an gülerek anlatıyor olsam da stres olmamak için bu hususa dikkat edin. Ben yazıyı hazırladığım tarihte çoktan Hindistan’a gidebilmeyi başarmış ve dönmüştüm. Küçük bir dip not düşeyim çok da sevdim. Eğer hala karar veremeyenlerdenseniz hiç durmayın gidin.

Hindistan Vizesi Nasıl Alınır?

ONLİNE BAŞVURU İÇİN ;

https://indianvisaonline.gov.in/visa/index.html  sitesini tıkladıktan sonra karşınıza çıkan Regular Visa Application bölümünü seçip devam edeceksiniz. Tüm bölümleri İngilizce doldurmanız gerekiyor. Eğer İngilizceniz yeterli değil ise bilen birisinden yardım alın derim. Çünkü doldurulacak bölüm sayısı fazla olduğu gibi bazı çok anlamsız sorularda soruyorlar.

Örneğin vücudunuzda iz yada dövme var mı yada annenizin babanızın doğum yeri,eşinizin doğum yeri, son on yılda gittiğiniz ülkeler gibi. Bütün bölümleri tamamlayıp fotoğrafınızı yükleyince gün seçebileceğiniz ekran açılıyor ve seçtiğiniz güne göre saat atamasını sistem kendisi yapıyor.

Hemen bir uyarı daha başvuru yaparken sistem size başvuru numarası atıyor. Olası bir terslik durumunda kullanmak üzere numarayı bir kenara not etmenizi tavsiye ederim.

Online başvuruyu tamamladıktan sonra burada da dikkat edilmesi gereken bir husus daha var. Başvuru formunun sağ tarafında yatay olarak başvuru tarih ve saatinizin yazıyor olması lazım. Aşağıda fotoğrafta olduğu gibi.. Formu tarih ve saat olmadan bastıysanız kabul edilmiyor. Biz başvuru yaparken bu eksiklikten dolayı bir çok kişiyi eksikliği tamamlamak üzere civardaki internet kafelere göndermişlerdi.

Hindistan Vizesi Nasıl Alınır?

Hindistan Vizesi Nasıl Alınır?

Vize Başvuru Ücreti 2017 yılı için 103 dolar. Yanınıza bozuk üç dolar alın gittiğiniz yerde kesinlikle bozmuyorlar. Yıllara göre fiyat değişebilir ama bozuk isteme uygulamaları değişmez bu konuda dikkatli olun.

Gitmeden önce seyahat sağlık sigortası, tapu araç fotokopileri vs bir sürü evrak hazırladık ama çoğunu istemediler. En önemli evrak ikametgah ettiğiniz ili gösterir belgeniz ile ekonomik durumunu gösterir banka dökümleri. İkametgah belgenizi de aslında yetki durumunu tespit etmek için istiyorlar.

Bunun dışında konsoloslukta da çıktısı olan aşağıda görselde yer alan evrakları sıraya koymanızı istiyorlar. Hepsi bu kadar.

Hindistan Vizesi Nasıl Alınır?

Bir diğer önemli nokta ülkeye hangi tarihte ve nereden gireceğiniz bilgisinin doldurulmuş olması. Muhakkak tamamlayıp öyle gidin.Sonra değiştiririm oradan değil buradan girerim diye düşünmeyin. Programınızı baştan yapın sonra hayal kırıklığına uğramayın.

Tüm bu aşamaları bitirdiyseniz akşam 16.45-17.15 arası pasaportlar teslim ediliyor. İşlemleri bitirince size verdikleri makbuzla alabiliyorsunuz.Sizin yerinize  başkası da alabilir makbuzu göstermek kaydıyla.

Eğer bizim gibi bir şekilde yetkili olmayan yerden başvuru yapabilmeyi başardıysanız pasaportunuz en erken dört iş günü sonunda teslim ediliyor. Biz çarşamba günü İstanbul’dan başvurmuş pasaportlarımızı ancak bir sonraki salı günü teslim alabilmiştik. 

HİNDİSTAN VİZE BAŞVURUSU SIRASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLARI ÖZETLERSEK

1.Başvuru merkezinizi doğru belirleyin

2. Başvuru formunu İngilizce olarak tam ve eksiksiz doldurun

3. Online başvuru yaparken fotoğrafınızı yüklemeyi unutmayın

4.Başvuru formunun sağ yan tarafında başvuru tarihi ve saatinin göründüğünden emin olun.

5. Yanınızda mutlaka bozuk usd götürün. 

Hepsi tamamsa aldınız vizeyi o halde şimdiden iyi seyahatler :))

Sormak istediklerinizi aşağıdaki kutucuğu doldurarak sorabilirsiniz.

Sevgiler…

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

6 Responses to “Hindistan Vizesi Nasıl Alınır?”
  1. billur 16 Ocak 2018
    • admin 16 Ocak 2018
  2. Akay Viran 18 Aralık 2018
    • admin 20 Aralık 2018
  3. İrem 5 Ağustos 2019
    • admin 5 Ağustos 2019

Bir Yorum Yapın